Pôžičky

Až pätina občanov hypotekárny úver nedostane

Okolo hypotekárnych úverov sa teraz točí mnoho otázok a vedú sa rôzne diskusie. Aj keď hypotekárny trh teraz zápasí s krízou a záujem o hypotekárne úroky klesá raketovou rýchlosťou, rovnako sa neočakáva, že by kríza mala nejaký pozitívny dopad. Zatiaľ ani istá finančná bublina na trhu nepraská, na čo napokon čaká drvivá väčšina z nás. Namiesto toho vstúpi do platnosti mnoho vyhlášok a nariadení, ktoré zatracujú sny mladých ľudí o svojom vlastnom bývaní. A treba konštatovať, že dnes je definitívne jasné, že pätina ľudí na svoje vlastné bývanie nedosiahne.

Ako iste viete, Česká národná banka navrhla bankám to, aby neposkytovali deväťdesiatpercentnú hypotéku. Toto odporúčanie si banky vzali k srdcu a rozhodli sa, že budú poskytovať iba osemdesiatpercentnú hypotéku, čo znamená, že dvadsať percent musíte mať našetrených, ak ho hypotéku žiadate. To zrazu znamená, že mladí ľudia na hypotéku nedosiahnu, pretože si nemali, kde a ako našetriť.

Od tohto októbra navyše vyjde do platnosti nové ustanovenie, nová vyhláška, ktorá opäť oddiali možnosť bývania mladým ľuďom. A nielen im.

Splátka nesmie byť vyššia ako 45 percent čistého mesačného príjmu

Teraz sme boli zvyknutí na to, že splátka hypotekárneho úveru mohla byť viac-menej taká, akú nám navrhnú alebo akú si zvolíme sami. Od tohto októbra to už voliteľné nebude. Mesačná splátka hypotekárneho úveru nesmie prekročiť 45 percent čistého mesačného príjmu žiadateľa.

Opatrenie, ktoré vyjde do platnosti tento rok v októbri, výrazne ovplyvní dostupnosť pôžičiek na bývanie. Človek by povedal, že ľudia chcú využiť aktuálnu situáciu, ale naopak záujem o hypotéky klesá raketovou rýchlosťou.

Praskne bublina alebo nie?

Ako už bolo spomenuté, mnohí ľudia žijú v domnení, že je možné, že bublina na trhu praskne. Aj keď je to možné, nie je dobré sa na to spoliehať. Predsa len zatiaľ všetko ukazuje tomu, že sa hypotéky stanú nedosiahnuteľnou. To však bude mať vplyv aj na novopostavené domy a byty, ktoré nebudú mať svojich kupcov.