Financie

FIO e-broker: cesta, ako zhodnocovať svoje peniaze?

Kam a ako uložiť svoje peniaze, ako s nimi nakladať, aby nestrácali svoju hodnotu a do čoho investovať? To sú otázky, ktoré si v poslednom čase kladie pravdepodobne úplne každý. Možností je množstvo. Fondy, kryptomeny alebo akcie. Na slovenskom trhu operuje aj niekoľko subjektov, ktoré s nákupmi a predajom akcií pomáhajú. Patrí medzi ne napríklad FIO e-broker. O čo sa jedná a dá sa na tento subjekt spoľahnúť? Prinášame vám od všetkého trochu: ako sa prihlásiť, ako celý proces funguje, a aj našu malú recenziu.

Ideálne pre slovenských užívateľov

FIO e-broker je prevádzkovaný FIO bankou a českému užívateľovi pomáha s nákupom, predajom akcií, ETF, dlhopisov a ďalších. Orientuje sa naozaj len a iba na slovenských zákazníkov, preto sa nepúšťa na zahraničný trh. Výhodou je aj to, že v Českej republike má niekoľko pobočiek a podlieha regulácii Českej národnej banky.

Prvotné prihlásenie môžete vykonať cez demo účet a prístup k FIO e-broker môžete získať cez webový prehliadač alebo cez aplikáciu, ktorá je dostupná ako užívateľom na Android aj iOS a je v slovenčine, čo je priaznivé pre väčšinu užívateľov. Istým mínusom je neoptimalizovaná aplikácia, ktorá nevie pracovať s rozlíšením najnovších telefónov, a tiež neresponzívne rozlíšenie na webe, kedy na ploche je veľké množstvo voľného miesta a niektoré prvky, ktoré sú pre mnohých dôležité, sú ťažko nájsť.

Kategórie prehľadne spolu

V hornom menu vidíte základné kategórie ako obchody, peniaze, cenné papiere, finančné reporty, prehľady a vyhľadávanie. Je asi jasné, čo sa skrýva pod každou z nich, nie je ale od veci spomenúť, že v kategórii peniaze môžete čiastku konvertovať do meny, ktorá je s aktuálnym kurzom pre vás tá najvýhodnejšia.

V záložke portfólio je potom vidieť najzákladnejší stav vašich obchodov a ponuky FIO e-broker. Je tam teda Burza cenných papierov Praha, US Futures, Podielové fondy a mimoburzové obchody. Ak sa chceme pozrieť na konkrétne akcie, ktoré chceme obchodovať, treba si nájsť príslušný objekt a po kliknutí na lupu zobraziť detailný graf.

Istou nevýhodou je, že po kliknutí na lupu sa zobrazí vyskakovacie okno, ktoré je neoptimalizované. Na jeho spodnej časti si však môžete nastaviť rozlíšenie, ktoré je možné uložiť tak, aby bolo pre následné operácie už dostupné. Obchodovanie potom prebieha cez znamienka + a – vedľa nápisu objektu. Plus značí nákup, mínus predaj.

V sekcii cenné papiere potom nájdete fundamentálnu analýzu so všetkými dôležitými informáciami ako trhovou kapitalizáciou, účtovnou hodnotou na akciu, tržby, zisk na akciu, rentabilitu a ďalšie. V aplikácii zároveň nájdete aj finančné reporty, ktoré vám zobrazia všetky dôležité ukazovatele.

Obchodný účet si môžete založiť na akejkoľvek pobočke FIO banky, ktorých je v Českej republike viac ako 90. Aby ste si účet vytvorili, nemusíte byť klientom FIO banky, stačí len zájsť na pobočku a požiadať o účet FIO e-broker. Pokiaľ by ste paralelne s tým chceli zariadiť aj bankový účet, je to samozrejme možné, nie nutné.

Pre založenie účtu však nie je nutné chodiť osobne na pobočku, je možné to urobiť aj online, ale to už musíte byť klientom FIO banky. Prostredníctvom internetového bankovníctva sa prekliknete na Nový produkt a zvolíte možnosť Obchodný účet pre investovanie. Po vyplnení niekoľkých formulárov vykonáte rôzne administratívne kroky ako podpis zmluvy, vyplnenie údajov a zmena hesla. Následne na vás bude čakať vyplnenie investičného dotazníka, ktorý má jediný účel: zistiť, ako na tom ste so znalosťami ohľadom investovania.

Ako už je spomenuté vyššie, pred založením oficiálneho účtu môžete na FIO e-broker fungovať cez demo účet, kde si môžete vyskúšať základné obchodovanie a prvky, ktoré platforma ponúka. Avšak založenie a vedenie obchodného účtu je zadarmo, pokiaľ však chcete prístup k najnovším burzovým informáciám, musíte si zaplatiť 780 Kč.

FIO e-broker je teda pomerne dobrým pomocníkom v oblasti akcií a ďalších, avšak pri jeho používaní musíte počítať s nie celkom optimalizovaným prostredím a tým, že všetko nie je prispôsobené dokonalému užívateľskému zážitku. Avšak nesporné pozitíva, napríklad operovanie v českom jazyku, tuzemské zázemie a ďalšie z nástroja robia skvelého pomocníka v oblasti investovania.