Financie

Ako zafinancovať svoje vlastné bývanie

Hypotekárny trh patrí k vôbec najatraktívnejším za poslednú dobu. A nemôžeme sa tomu čudovať. Ľudia doslova prahnú po zvýhodnenie svojich doterajších úspor a nehnuteľnosti sa im javí ako tá správna cesta. Nevyžaduje to príliš veľa vedomostí, navyše je tu znásobenie vložených peňazí takmer isté. Ak aj vy nad týmto uvažujete, prezraďme si spôsoby, ako vlastné bývanie zafinancovať.

Hypotéka ako tradičné riešenie

Tým vôbec najtradičnejším a zároveň najľahším východiskom zo situácie je hypotéka, inými slovami účelová pôžička na bývanie. Za posledné mesiace hľadala so svojimi úroky svoje pomyselné dno, aktuálne sa ale hypotekárne sadzba pomerne zvyšuje. Stále však nehovoríme o ničom nevýhodnom, práve naopak.

Je však potrebné konštatovať, že hypotéka je pôžičkou na bývanie čiže ju tiež na bývanie musíte využiť. Vhod prichádza v okamihu, keď kupujete byt, rodinný domček alebo stavebný pozemok. Tiež je možné ju využiť pre prípad výstavby nehnuteľnosti, rekonštrukciu, modernizáciu či k vysporiadanie dedičstva a spoločného majetku manželov. A samozrejme prichádza do úvahy aj v okamihu, keď sa kupuje investičný nehnuteľnosť.

Keď máte stavebné sporenie

Jednou z možností je aj úver zo stavebného sporenia. Pokiaľ ale nepatríte k jedincom, ktorí by sa stavebným sporením pýšili, potom nemôžete možnosti využiť. Tento úver ponúka stavebné sporiteľne svojim klientom a sú východiskom zo situácie, keď vám klasická hypotéka nie je schválená.

Je ale treba podotknúť, že v rámci úveru sa nedosiahne na tak veľké sumy ako v prípade hypotéky. Zvyčajne sa schváli iba šesťdesiat percent z kúpnej ceny nehnuteľnosti čiže zvyšok si musíte zaobstarať sami (zarobiť, našetriť, požičať od rodiny a pod.).

Klasický spotrebiteľský úver

Že vám hypotéka nebola schválená a stavebné sporenie nie je to, čo ste si v uplynulých rokoch platili? Potom sa ponúka spotrebiteľský úver. Je najmenej výhodným zo všetkého spomínaného, ​​pretože splátky sú pomerne vysoké, na druhú stranu žiadateľ nemusí kupovanú nehnuteľnosť zastavovať. Inými slovami má to svoje pre i proti.