Financie

Ako vybudovať pasívny príjem? Možností je celá kopa

V súčasnej dobe je úlohou každého z nás vybudovať si pasívny príjem. Vďaka nemu budú peniaze pracovať pre nás a nie my pre peniaze, čo sa javí ako veľké plus, ktoré nám pridá kopu času na realizovanie toho, čo sme v minulosti realizovať chceli. Pokiaľ si pasívnych príjmov vybudujeme veľa, môžeme to dopracovať do jednej fázy – do fázy, kedy nebudeme musieť navštevovať klasické zamestnanie. Otázkou ale je, ako si taký príjem vlastne vybudovať. Ako teda na neho?

Ak by ste sa opýtali akéhokoľvek finančného poradcu, prezradil by vám, že takých príjmov si možno vybudovať celú veľa. Respektíve možnosťou je celá kopa. Spomeňme si preto niekoľko z nich, ktoré sa javia ako tie najlepšie.

Dividendové akcie

Za posledný rok akciový trh zaznamenal obrovský boom. Záujem vzrástol nielen o kryptomena, ale aj o akcie. V oboch prípadoch hovoríme o možnosti, ako si pasívny príjem vybudovať, ale zostaňme u prvého spomenutého, teda u akcií. Ak sa vám podarí vybudovať si dividendové akcie, nielen, že sa prvotné vklad bude postupne násobiť a zvyšovať, ale tiež získate niekoľko percent počas roka len tak – za to, že ste firme dôverovali. Aj keď sa spravidla nejde o do neba volajúci sumy, sú to príjemné bonusy, ktoré by ste inak na zemi ťažko našli.

ETF fondy

Podobným spôsobom fungujú ETF fondy, ktoré sú menej rizikové ako vyššie uvedené akcie. ETF fondom sa totiž rozumie skupiny spoločností. Keď krachne jedna z nich, ostatné môžu byť výnosné a ETF fond bude prosperovať, aj keď sa jednej jeho časti dariť nebude. Práve preto hovoríme o menej rizikové investíciu, ktorú zvažujú predovšetkým začínajúci investori.

Nehnuteľnosti

Akciový trh nie je jediný, ktorý zažil v uplynulom roku obrovský boom. Podobne je na tom aj trh s nehnuteľnosťami, ktorý patrí k najstarším možnostiam, ako dosiahnuť pasívneho príjmu. A aj keď sú ceny na trhu pomerne vysoko, hypotéku možno získať veľmi ľahko – prečo do investícia teda neísť?