Financie

Ako ušetriť za potraviny?

Prakticky každý sa teraz snaží ušetriť nejakú tú korunu. Časy sú zlé, povedal by nejeden človek. A tak na scénu nastupuje nielen úspora za elektrinu a ďalšie energie, ale taktiež sa snažíme šetriť na potravinách a ďalších podobných veciach. Pokiaľ vám robí problém práve jedlo (skrátka sa nedokážete strážiť pri prechádzaní uličiek v supermarketoch), osvojte si niekoľko nižšie uvedených trikov, ktoré vám pomôžu držať rodinný rozpočet na uzde.

Nakupovanie podľa zoznamu sa vypláca

Vedeli ste, že práve potraviny sú tým najväčším výdavkom v celom rodinnom rozpočte? Na každého Čecha pripadá priemerne sto korún na deň. Celkovo tak priemerne za potraviny minieme zhruba tri tisíc korún mesačne. S rastúcou infláciou samozrejme tento priemer logicky rastie. Preto sa snažte nakupovať s vedomím a ideálne aj so zoznamom.

Takzvané plánované nakupovanie zohráva kľúčovú úlohu pri úspore financií za jedlo. Pokiaľ si naplánujete jedálniček, budete veľmi dobre vedieť, po čom v obchode siahnuť a čo radšej nechať na pultoch. Navyše tým, že budete držať v rukách zoznam, vás to nezavane inam. Je to taká psychologická hra, ktorá funguje.

Vernostné programy pomôžu s vyšetrovaním

Okrem nakupovania podľa zoznamu sa vyplácajú aj vernostné programy, ktoré môžu veľkou mierou pomôcť s vyšetrovaním. Zvýhodnené ponuky to majú napokon v popise práce. Využívajte preto najrôznejších členských kartičiek a vernostných akcií, zbierajte body a získajte ďalšie bonusy, ktoré môžu znížiť útratu aspoň o niečo.

Mimochodom, vedeli ste, že sa oplatí chodiť nakupovať počas večera? Aj v tomto čase totiž prichádzajú do platnosti najrôznejšie večerné zľavy napríklad na údeniny, mäso alebo čerstvé pečivo, aby sa tým znížilo množstvo vyhadzovaného.

Vlastná úroda = spokojný život aj peňaženka

Máte možnosť pestovania si vlastnej úrody? Ekonomicky výhodné je aj pestovanie vlastnej zeleniny. Ocení to život, respektíve zdravie, aj peňaženka. Práve ovocie a zelenina sú totiž po stránke svojej ceny najrýchlejšie rastúce, bohužiaľ bez nich prakticky nedokážeme byť, pretože sú zdrojmi dôležitých vitamínov a minerálnych látok.