Ako sa vyvarovať workoholizmu
Workoholizmus nie je nič nové
Ide o veľmi častý problém nielen ambicióznych jedincov, ale aj tých, ktorí pracujú s ľuďmi. Len málokto si však uvedomuje, že workoholizmus je choroba ako každá iná, preto by sme k nej takto mali aj pristupovať. Je veľmi dôležité si ju včas uvedomiť a čo najskôr s ňou začať bojovať. Liečba workoholizmu je beh na dlhú trať, preto je oveľa lepšie sa choroby snažiť predchádzať. Ak máte pocit, že trávite vo svojom zamestnaní stále viac času a že zanedbávate kvôli práci svoju rodinu alebo koníčky, je načase do svojho života zakomponovať niekoľko vecí, vďaka ktorým neprepadnete spomínanej chorobe.
Odborníci zostavili zoznam činností, ktoré môžu slúžiť ako prevencia workoholizmu. Osvojte si aspoň hŕstku z oných činností a s úspechom sa budete workoholizmu vyhýbať.
Činnosti, vďaka ktorým sa vyvarujete workoholizmu
- Doprajte si chvíľky leňošenia. Nie je trestné alebo nie je hriech si na pár hodín alebo minút oddýchnuť, dať nohy hore a nič nerobiť. Zbytočne sa nezahlcujte, vaše telo si povie, kedy treba spomaliť, tak ho vypočujte.
- Doprajte si pravidelnú dovolenku, a to aspoň párkrát ročne. Choďte niekam na výlet, pokojne in a predĺžený víkend, prípadne si urobte počas roka aspoň štrnásťdňovú dovolenku počas leta.
- Starajte sa o svoje vzťahy a nachádzajte si čas na svoju rodinu a priateľov. Workoholizmus vzťahy ničí, musíte sa starať o to, aby boli natoľko pevné, až by boli nezničiteľné.
- Starajte sa však aj o seba, nielen o vzťahy. Ak si nájdete chvíľku sami na seba, neprepadáte workoholizmu. Keď na seba začnete kašľať a práca sa stane vašou prioritou, potom je to zle.
- Žite v rovnováhe. Máte pocit, že dlhé hodiny sedíte zatvorení doma? Potom by ste mali ísť aspoň na chvíľu von na vzduch. Choďte na prechádzky aj na výlety. Snažte sa vyhýbať sa fyzickej nečinnosti.