Pôžičky

Ako sa rozhoduje o tom, či úver dostanete alebo nie

Potrebujete si požičať? Pravdepodobne ste si už podali žiadosť do banky a čakáte, až dôjde k jej schváleniu. Pravdou ale je, že v prípade žiadosti o pôžičku v bankách nemusí na schválenie vôbec dôjsť. Banky majú prísne pravidlá vzťahujúce sa na schvaľovanie pôžičiek a každý žiadateľ ich musí spĺňať. Keď mu je nespĺňa, žiadosť o pôžičku sa automaticky zamieta. V prípade, že ste si podali žiadosť, prezradíme vám, ako sa rozhoduje o tom, či úver dostanete alebo nie. Pri schvaľovaní pôžičiek totiž hrá úlohu niekoľko faktorov.

Ak vás ťaživá finančná situácia dohnala do bodu, kedy si musíte požičať, ideálne je, keď pošlete žiadosť do nebankové inštitúcie. Tu totiž nie sú také prísne pravidlá vzťahujúce sa na schvaľovanie pôžičky. Síce tu tiež pravidlá sú, ale nie sú skutočne tak prísna. Keď mu ste ale boli rýchlejší ako naše odporúčania, pravdepodobne ste zvedaví a chcete vedieť, čo hrá úlohu pri schvaľovaní klasické bankové pôžičky.

Pre banku je najdôležitejšia bonita

Každého žiadateľa si banka overuje podľa bonity. Banka si prejde všetky bankové aj nebankové registre, chýbať nebude ani SOLUS, kde sa zhromažďujú dáta o platobnej morálke od operátorov alebo od štátu ako takého.

Bonita sa odvíja skrátka od všetkého, čo splácate v pravidelných i nepravidelných intervaloch. Zlepšíte si ju napríklad tým, že budete splácať v minulosti vždy včas. Ideálne je, keď nemáte žiadnu pôžičku. Tým sa rapídne zvýši vaše šance na získanie úveru.

Na bonitu má vplyv viacero faktorov

Na samotnú bonitu však môže mať vplyv taky všeličo. Napríklad bonitu ovplyvňuje vek človeka, tiež počet detí, bývanie alebo prípadne vzdelania, ďalej tiež zamestnania alebo zamestnanecká zmluva. Bonitu tiež mení pohlavie človeka alebo finančné morálka ako taká.

Okrem bonity má podiel na rozhodovaní o schvaľovaní žiadosti aj výšky príjmov alebo tiež to, či máte alebo nemáte čiernu bodku v registri dlžníkov.