Financie

Ako naučiť deti finančnej gramotnosti už od školkového veku

Byť finančne gramotnými – to je jeden z najdôležitejších úloh, ktoré na tomto svete máme. Do tridsiatich rokov sa stať nezávislým na rodičoch a nájsť si vlastné bývanie. Len málokto si však uvedomuje, že presne toto sa učíme už v ranom detstve. Základy finančnej gramotnosti totiž pokladajú sami rodičia, a to už od školkového veku. Ak doma máte malú ratolesť, ktorú chcete naučiť, ako správne k financiám pristupovať, poradíme vám, ako na to.

Deti v skolkovom veku

Ak doma máte ratolesť, ktorá ešte len navštevuje škôlku, môžete začať s drobnými lekciami. Napríklad jej kúpte priehľadnou pokladničku. Dieťa každú našetrené korunu vidia na vlastné oči a páči sa mu, keď peňazí v pokladničke pribúda. Vysvetlite mu, že ak si našetria dostatok, môže si kúpiť hračku, ktorú mu dopriať nechcete.

Deti v škole

Aj deti školského veku môžete naučiť, ako k peniazom pristupovať. Tie už viac chápu, ako financie fungujú a že sú k životu potrebné. Napríklad im začnite dávať vreckové, s ktorým budú musieť vyjsť minimálne na týždeň. Naučte ho, že keďže už takto „zarába“, má právo na míňanie, ale samozrejme s rozvahou.

Pri míňanie je potrebné ukazovať cenu peňazí. Keď si bude chcieť kúpiť plyšového medveďa za tisíc korún, pripomeňte mu, že za tú cenu by mohol mať dve počítačové hry či dve stolové hry. Naučíte tak dieťa uvažovať ekonomicky a úspornejšie.

Teenageri

Keď sa deti nachádza v puberte čiže keď sa z nich stávajú takzvaní teenageri, k peniazom už môžu pristupovať ďaleko zodpovednejšie. Môžu ostatne chodiť na brigády, kde si zarobia peniaze na veci, ktoré chcú, alebo na víkend s priateľmi, ktorý chcú podniknúť.

Okrem toho im dovoľte byť v dlhu. Nemajú na nový počítač? Ako hodný rodič im požičajte. Avšak požičajte im, peniaze im nedajte len tak. A učte ich splácať pravidelne, majte pevne stanovený splátkový kalendár. Ten dieťa naučí isté zodpovednosti, ktorú neskôr prenesie aj do svojho dospelého života, ktorý je u teenagerov doslova za rohom.