Financie

Finančná rezerva vás môže zachrániť. Začnite s ňou čo najskôr

Prebiehajúce Koronavirové obdobie nie je jedinou krízou, ktorá môže nepripravených podnikateľa prekvapiť. Práve z toho dôvodu je výhodnejšie odkladať peniaze stranou na horšie časy. Pokiaľ s tvorbou rezervy nemáte žiadne skúsenosti, poradíme vám, ako to čo najefektívnejšie docieliť.

Kedy sa hodí finančná rezerva?

Hoci sa môže bežným zamestnancom zdať, že SZČO nemusí riešiť žiadne problémy a len sa venujú ich obľúbené prácu, opak je pravdou. Podnikateľ si totiž nikdy nemôže byť istý budúcnosťou. Po jeho produktoch či službách môže klesnúť záujem či sám ochorie alebo si bude musieť vziať dovolenku. V takomto prípade sa jeho zisk minimalizuje a je potrebné siahnuť do rezerv. Podobná situácia nastáva aj vo chvíli, keď sa mu rozbije vybavenia, ktoré napríklad k výkonu práce potrebuje.

Začnite pomaly a iste

Odkladajte peniaze tam, kde pre vás bude zložitejšie je čerpať. Napríklad otvorený sporiaci účet, ku ktorému však nemáte kartu a budete vždy musieť prostriedky najprv previesť na svoj bežný účet. Vďaka tomu do nasporených peňazí budete siahať len minimálne, a ešte sa vám kladne zúročí.

Stanovte si mesačne pravidelnú sumu, ktorú na sporiaci účet chcete odvádzať. Nebuďte hlavou v oblakoch a predstavujte si reálne sumy. Radšej začnite s menším obnosom, a ak sa vám bude dlhodobo dariť ho odkladať nabok, môžete ho zvýšiť. Je lepšie uspieť hneď na začiatku s menšou čiastkou než sa okamžite demotivovať nedosiahnuteľným cieľom.

Aké rezervy ideálne dosiahnuť

Ak si neželáte svoje prebytky sporiť už navždy, stačí vám dosiahnuť určitej sumy. Tá je väčšinou šiestich až dvanástich násobok vášho mesačného príjmu alebo aspoň všetkých mesačných výdavkov. Len vďaka takejto rezerve budete mať skutočne istotu, že vás neohrozí ani väčšie krízy, ako je napríklad dnešné koronavírus. Ak si totiž v krízovej dube požičiate, môže to viesť pomaly a isto k zániku vašej dlho budované firmy.