Financie

Ako investovať? Radia ostrieľaní finančníci

Netúžite po tom, aby vaše všetky úspory zjedla inflácia? Tá sa teraz dotýka svojich rekordných výšin a očakáva sa, že to v takom duchu bude v nadchádzajúcich mesiacoch pokračovať. Preto to skúste s investovaním a pustite sa do sveta, ktorý sa možno javí ako jedna veľká neznáma, ale s našimi radami, respektíve radami ostrieľaných finančníkov pôsobenie tu pôjde ako po masle. Teda pokiaľ si zachováte istú porciu trpezlivosti a vytrvalosti.

Majte jasný cieľ aj rozložené investície

Kľúčom k úspechu vo svete investícií je, aby ste mali jasne vytýčený cieľ a samozrejme aj dobre rozložené financie. Čo sa týka druhej spomínanej diverzifikácie, na ňu mnohí ľudia bohužiaľ zabúdajú. Vsádza všetky svoje karty na jedno jediné číslo a pravdepodobnosť vysokého výnosu je pomerne nízka, respektíve je veľmi vysoké percento toho, že sa neuspeje.

Preto je dobré si portfólio svojich financií jednoznačne rozdeliť. Časť by malo tvoriť zlato, ktorému sa darí hlavne v čase krízy. Druhú časť môžu tvoriť dlhopisy, ktoré sú takou istotou podobne ako nehnuteľnosti. A tretie môžu byť investície rizikového charakteru, ako napríklad akcie alebo kryptomeny.

Inými slovami nestávkujte nikdy všetky svoje peniaze na jednu kartu a stále majte v zálohe akúsi rezervu, ktorú budete môcť v reálnom živote využiť hneď. Neinvestujte nikdy všetko.

Vždy si zachovajte pokoj

Pokiaľ sa pustíte do sveta investovania, musíte sa pripraviť na jedno – bude to ako na hojdačke. Zatiaľ čo v jednu chvíľku sa budú čísla zelenať, inokedy budú červeného charakteru. Preto vždy zachovajte pokoj, najmä ak sa váš kôň ocitá v prepadlisku akciového alebo iného trhu.

Naopak červené čísla sú príležitosťou na nákup. Každý skúsený investor je toho názoru, že sa nakupuje vždy v zľave. Pokiaľ však budete mať plán, takú príležitosť si určite nenecháte ujsť.

Dlhodobosť víťazí

V súčasnej dobe rozoznávame krátkodobé a dlhodobé investovanie. Zatiaľ čo dlhodobé je výnosnejšie a istejšie, krátkodobé je väčšie riziko, avšak sľubuje väčšie výnosy za pomerne krátku dobu. Začiatočníkom sa však odporúča pozerať sa na investície z dlhodobého hľadiska.