Financie

Ako dostať dotáciu na výmenu okien

Vedeli ste o tom, že vďaka dotácii v rámci programu Nová zelená úsporám môžete znížiť náklady až na polovicu? Pozrieme sa na základné informácie, ktoré potrebujete vedieť na dotáciu na výmenu okien.

Rozhoduje celková plocha

O tom, akú vysokú dotáciu na výmenu okien dostanete, rozhoduje ich celková plocha. Dotačný program Nová zelená úsporám je veľmi štedrý – jeho výška sa pohybuje od 2100 korún za meter štvorcový, ale môže sa vyšplhať až na 3800 korún na meter štvorcový. Čím viac budete pri rekonštrukcii znižovať energetickú náročnosť vašej stavby, tým bude výška dotácie priaznivejšia. V rámci rodinného domu tak zistíte, že sa výška dotácie na okná môže vyšplhať až na polovicu ceny.

Nielen okná, ale aj dvere

Spolu s výmenou okien sa pri rekonštrukciách často realizujú aj výmeny dverí. Aj tu pritom môžete podstatne ušetriť. Do celkovej výšky dotácie sa totiž počítajú úsporné stavebné úpravy, ktoré zahŕňajú aj výmenu dverí. Znížiť energetickú náročnosť domu je tak teraz skutočne výhodné. Do výšky dotácie sa totiž počíta nielen vymeriavaná plocha okien, ale aj dverí.

Dvadsať percent, magická hranica

Aby ste dosiahli maximálnu výšku dotácie na výmenu okien, teda polovicu z ceny uznateľných nákladov, budete potrebovať dosiahnuť magické hranice dvadsiatich percent. Práve dvadsať percent je udaná hodnota, ktorá bola programom určená ako hraničná. Pokiaľ sa vám pri rekonštrukcii podarí znížiť spotrebu energie domu práve o dvadsať percent a viac, máte možnosť dosiahnuť na najvyššie dotácie napríklad v prípade výmeny okien.

S dotačným programom Nová zelená úsporám sa vám podarí veľmi výhodne trvalo znížiť energetickú náročnosť vášho domu. Tisíce korún ročne potom ďalej ušetríte v rámci každoročných nákladov za energie. S administratívou a vybavením všetkých potrebných podmienok vám pomôžu špecializované firmy, ktoré majú s programom bohatú skúsenosť.