Financie

Do zlata sa investuje stále viac. Čo ste o tomto drahom kove nevedeli?

Ak chce človek investovať svoje úspory, väčšinou ich investuje do zlata, pretože zlato je komodita, ktoré ešte ďalším svojim opracovaním získava stále väčšiu hodnotu. Navyše je to rovnaké ako pri kryptomene zvanej Bitcoin, aj v tomto prípade možno odhadnúť či predpovedať hodnotu zlata, aká bude za pár dní alebo mesiacov. Ale samozrejme treba spomenúť, že zlato je stále investícia ako každá iná. Všetky odhady sa môžu ukázať ako mylné a nesprávne. Pokiaľ sa však máme surfovať históriou, potom možno povedať, že zlato sa zatiaľ zo všetkých svojich klesajúcich výkyvov dostalo.

Než však budete do zlata investovať, čo treba zistiť si niečo viac o tejto komodite? Prezradíme vám to, čo ste možno o tomto drahom kove doteraz nevedeli.

Čo ste možno nevedeli o zlate

  • Vedeli ste, že zlato sa nachádza prakticky všade? Z hornín totiž putuje do pôdy, z pôdy potom do rastlín a potom do živočíchov.
  • Vedeli ste, že za najčistejšie zlato je považované to, ktoré má rýdzosť preslávených sedem deviatok, teda 999,9999? Také zlato sa však používa na chemické účely.
  • Vedeli ste, že zlato sa ťaží vo viac ako päťdesiatich krajinách celého sveta? Najväčšie náleziská zlata sa nachádza v Juhoafrickej republike, potom aj v Rusku, v Kanade alebo napríklad v Austrálii.
  • Vedeli ste, že tým najhlbším dolom sveta, kde sa ťaží a nachádza zlato, je Western Deep Levela Mine v Transvale v Juhoafrickej republike?
  • Vedeli ste, že za ten najväčší existujúci predmet, ktorý je vyrobený zo zlata, je vaňa, ktorá sa nachádza v jednom japonskom hoteli? Váži približne 150 kilogramov a podľa všetkého má uzdravovať ľudí a predlžovať im život.
  • Vedeli ste, že za náhradu platiny sa považuje biele zlato? Má nahrádzať platinu pri výrobe klenotov.
  • Vedeli ste, že karát je vlastne hmotnostnou jednotkou pre zlato a aj pre drahokamy?
  • Vedeli ste, že tie najstaršie recepty na výrobu zlata pochádzajú už z roku 300 pred naším letopočtom?