Financie

Zbytočné nakupovanie: Tipy, ktoré mu odolajú

V súčasnej dobe, keď bojujeme s neutíchajúcim zdražovaním, má mnoho ľudí napriek tomu tendenciu míňať za zbytočnosti. Lenže niektoré veci k životu naozaj nepotrebujete, čo sa napokon zisťuje veľmi skoro – už prakticky pár dní po tom, čo sme si nové topánky alebo sukňu kúpili. Pokiaľ sa chcete zbytočnému nakupovaniu vyhnúť, prezraďme si niekoľko tipov, ako tomuto dnes ruinujúcemu návyku hravo odolať.

Keď nakupovanie, tak so zoznamom

Či už mierite do supermarketu, alebo potrebujete doplniť svoj existujúci šatník o nevyhnutnosti, nakupujte so zoznamom. Je to taká pomyselná psychologická hra, ktorá v tomto svete viac, než funguje. Keď budete mať zoznam, nebudete mať tendenciu pozerať po iných veciach, ktoré sa na zozname nenachádzajú.

Vďaka zoznamu navyše v obchode strávite aj menej času, a tým pádom teda minimalizujete pokušenie dvojnásobne. A to stojí za vyskúšanie, nemyslíte?

Nakupujte vždy s hotovosťou

V ideálnom prípade choďte nakupovať iba s hotovosťou. Kreditná karta síce obsahuje istý obnos peňazí, na druhú stranu tu platí pravidlo „dobrý sluha, zlý pán”. Radšej si vyberte na týždeň dopredu as touto čiastkou disponujte. Keď vám niečo zostane, skvelé, máte ušetrené. Pokiaľ však len ťažko vyjdete, siahnite si do svedomia a zistite, či ste nutne museli minúť za všetko, za čo ste reálne minuli.

Keď budete nakupovať s hotovosťou, budete vidieť, ako vám peniaze reálne miznú. A opäť tým pádom zaťažíte svoju psychiku a uvedomíte si cenu peňazí.

Prestaňte používať emócie

Rovnako ako vo svete investovania nie sú emócie na mieste, platí to aj v prípade rodinných financií a nakupovania. Nechoďte do obchodu na základe svojich vlastných emócií, ktoré práve pociťujete. Ale navštevujte obchod naozaj až vo chvíli, keď je to potrebné, keď za vás neprehovára iba vaša túžba si urobiť radosť.