FinanciePodnikanie

Zamestnanci končí pár mesiacov po nástupe – že by nový trend?

V dnešnej dobe nie je ťažké nájsť si prácu. Je to dokonca jednoduchšie ako inokedy. Predsa len žijeme vo svete, v ktorom je zamestnanecká kríza, čo znamená, že zamestnávatelia si už dávno nevyberajú svojich zamestnancov, ale práve zamestnanci si vyberajú svojich zamestnávateľov. Samozrejme stále sa dbá na patričné ​​skúsenosti, vzdelanie ide dnes už stranou, pokiaľ sa samozrejme nejedná o právničinu, o doktorov či učiteľa. Všetko je o schopnostiach, vlastnostiach a skúsenostiach. Je však škoda, že mladí ľudia zoberú bez skúseností len na podradné pozície. Práve oni taky končí niekoľko mesiacov po nástupe – aj trojmesačné skúsenosť je plus.

Bohužiaľ prijímanie zamestnancov, ktorí skončia pár mesiacov po nástupe, to sa skrátka firmám nevypláca. Síce sú firmy aktuálne rady, keď majú aspoň na tri mesiace, čo je skúšobná doba, svätý pokoj a majú obsadená všetky miesta, ktoré potrebujú obsadená mať. Lenže teraz už aj ony zisťujú, že je to potrebné robiť inak.

Pre zamestnávateľa je to zmarená investícia

Ukázalo sa, že takýto zamestnanec, ktorý odíde pár mesiacov po zaškolení a nastúpení do práce, je pre zamestnávateľa zmarenú investíciou. Táto investícia ho podľa prieskumov môže vyjsť aj na státisíce korún. Podľa všetkého sa počet tých, ktorí odchádza ešte v skúšobnej dobe (čo je možnosť, ako odísť bez dôvodu, zo dňa na deň), zvyšuje. Je ich až tretina.

Taky rastie počet tých zamestnancov, ktorí si rozmyslí prácu tesne pred nástupom. Často teda odídu ešte skôr, než nastúpi.

Prečo zamestnanci odchádzajú?

Aj keď v skúšobnej dobe nemusí hovoriť, prečo odchádzajú, môžu odísť dočista bez dôvodu, niektorí predsa len oznámi dôvod ich odchodu. Najčastejšie odchádzajú z toho dôvodu, že vraj údajne majú inú predstavu o podnikaní, že si predstavovali iný výkon práce, že mali inú predstavu o pracovisku. Taky v tom často hrá úlohu plat, ktorý je pre mnohých sklamaním, aj keď vedeli, do čoho idú.