Podnikanie

Polovica podnikateľov nepodniká – prečo?

Dnešný svet je plný možností. Väčšinou sa ľudia sťahujú zo dňa na deň do veľkých miest, kde je stále viac nielen pracovných, ale aj i školských príležitostí. Niektorí odchádzajú do veľkých miest napríklad rozbehnúť veľký biznis, čo sa taky samozrejme stáva. Avšak je nutné podotknúť, že svoj biznis sa dá v dnešnej dobe rozbehnúť kdekoľvek a vlastne aj v akomkoľvek odbore. Predsa len ľudia sú v dnešnej dobe rýchli, sú obohatení o technológie – všetko ide ako po masle. Do nedávnej doby si ľudia mysleli, že na trh už nemôžu prísť s ničím novým, ale potom našťastie pochopili, že všetko ide robiť rôznymi spôsobmi, inak, lepšie. A tak sa rozbehlo podnikanie na plnej čiare.

Avšak je nutné spomenúť, že podľa aktuálnych údajov vyplývajúce z mnohých prieskumov, viac ako polovica ľudí, ktorí majú na území Slovenskej republiky zriadený živnostenský list, nepodniká. Zrazu to tak vyvoláva otázku, prečo si zhruba dva milióny Čechov zriaďovali živnostenský list a museli si platiť poplatok zhruba tisíc korún, keď nakoniec nepodnikajú?

Kto z ničoho nič nepodniká?

Medzi tie nepodnikateľ osoby patria hlavne tí, ktorí si založili svoj živnostenský list v oblasti sprostredkovania služieb a obchodu. Sú to tak väčšinou finanční poradcovia alebo podobní, ktorí skrátka môžu mať chvíľkovú krízu v počte svojich klientov. Veľakrát sa však tento odbor nedá vykonávať ako hlavný pracovnú činnosť, a tak sa nie je čomu diviť, keď je potom tento odbor na živnostenskom úrade pozastavený.

Kto si naopak živnostenský list necháva?

Medzi tých, ktorí však krásne a stále podnikajú, asi preto, že im to prosperuje, sa radí farmári a zubári. Avšak to, že im podnikanie šliape ako hodinky, nie je jediný dôvod, prečo v tomto podnikaní zostávajú. Oni to zdôvodňujú tak, že celý svoj život zasvätili štúdiu a zbieranie skúsenosti k tomuto oboru – z ničoho nič nemôžu prestať robiť to, čo jediné vie.