Vlastný finančný denník vám pomôže zbaviť sa krátkodobej pôžičky
Dnes si predstavíme jeden preventívny prostriedok, ktorý nás môže naučiť zaobchádzať rozumne s peniazmi. V dnešnej dobe sa mnoho ľudí zadlžuje aj úplne zbytočne. U malých a krátkodobých (väčšinou nebankových) pôžičiek ide totiž v drvivej väčšine o rovnaký dôvod. Žiadateľovi o pôžičku chýba vždy len pár tisíc a väčšinou ide o krátke obdobie pred výplatou. Spomínanej situácii sa dá pritom pomerne ľahko vyhnúť.
Základom je disciplína
Stačí si len vypestovať určitú disciplínu a viesť si dôkladne a predovšetkým pravidelne osobný finančný denník. Pokiaľ si totiž požičiavame každý mesiac pred výplatou menší obnos peňazí, ktorý nemáme následne problém splatiť, ukazuje to na fakt, že máme svoje výdavky a príjmy nevyvážené v čase. Pokiaľ svoje výdavky dokážeme správne usadiť v čase, problém s pôžičkou v ďalších mesiacoch už riešiť nemusíme.
Pojem finančný denník znie možno trochu odborne, ale skutočne v tom nič zložité nehľadajte. V podstate môže ísť aj o jednoduchú tabuľku. Na svoj účel bohato postačí, keď si vytvoríte napríklad v Exceli tabuľku, kde budete mať stĺpce príjem a výdaj. Každú prijatú alebo vydanú položku stačí následne stručne zaúčtovať. Pre lepšiu prehľadnosť si v Exceli vytvorte na každý mesiac vlastný list.
Nezabúdajte si v tabuľke viesť aj priebežný stav, tj súčet príjmov a výdavkov vrátane rozdielu. To je na finančnom denníku jedna z najdôležitejších vecí, ktorá vám podvedome bráni v zbytočnom míňaní. Zapisujte si skutočne všetky položky, ak si nespomeniete na konkrétnu čiastku, uveďte ju aspoň orientačne.
Aplikácie sú dostupné zadarmo
Ak si nechcete vytvárať vlastnú tabuľku, môžete vyskúšať niektorý z programov na správu osobných financií. K dispozícii sú zadarmo aj aplikácie pre mobilný telefón. V Google Play ich môžete hľadať pod heslom: finančný denník, domáce financie, správa financií, domáci rozpočet a pod. Existuje ich celý rad, stačí si len vybrať ten, ktorý vám bude najviac vyhovovať.
Či už si povediete vlastnú tabuľku v Exceli alebo zvolíte špecializovaný program, najdôležitejšia časť stále zostáva na vás. Spočiatku vás pravidelné zapisovanie výdavkov bude zrejme otravovať, ale vydržte to aspoň 3 mesiace. Uvidíte, že sa vám to oplatí. Zistíte napríklad, koľko potrebujete každý mesiac ušetriť alebo naopak, koľko si môžete dovoliť sporiť. Navyše ak si svoje zápisy prezriete spätne, ľahko odhalíte položky, ktoré je možné obmedziť alebo úplne vyradiť a tým pádom ušetriť. Vlastný finančný denník by vám mal tiež pomôcť odhaliť položky, ktorých platbu môžete oddialiť. To je dôležité pre vyššie spomínanú časovú vyrovnanosť medzi vašimi príjmami a výdavkami.