Financie

Ušetrite na svojej domácnosti – zistíte, kam sa stráca vaše peniaze!

Iste ste sa niekedy zamysleli nad tým, kam sa stráca všetky peniaze. Veď sotva vo chvíli, keď príde výplata, sú tri štvrtiny z nej preč. Kam sa vytráca? Najskôr pravdepodobne zaplatíte všetky svoje poplatky, ako sú prevažne účty za elektrinu, plyn, popr. nájom, voda, popolnice, wifi pripojenie a satelit. Už toto nedá peknú sumu. Potom zaplatíte účty za telefón a zrazu vám zostáva na prežitie sotva pár tisíc korún, čo miniete na jedlo počas mesiaca. Určite ani nepatríte k tým, ktorí by na potravinách šetrili, takže si musíte hľadať niečo na přivydělání. Dovolenka v lete inak môže skončiť skôr, než vôbec mohla začať. 

Nemusíte však živoriť z výplaty do výplaty. Len urobte niekoľko opatrení, ktoré holt súvisí s domácností. Veď ceny za elektriku alebo plyn nemusí byť tak vysoké. 

  1. Vymeňte svetla 

Zo všetkého najskôr vymeňte svetla všade v dome. Zvoľte tie úsporné. Samozrejme vždy, keď opustíte domácnosť, tak všetko vypnite a pozhasínejte. Tak môžete znížiť účty za elektrinu. Tie bývajú väčšinou naozaj najväčší. 

  1. Kontrolujte si svojekúrenie

Každý stupeň, ktorým kúrite, ovplyvňuje výšku sumy, ktoré zaplatíte čo mesiac zo svojej peňaženky. Myslite ekonomicky a dbajte na to, koľko kúrite a v akej časti dňa. V noci nemusíte mať prekúrené, veď sa zaboria do perín. Cez deň ale zbytočne nemrzne. 

  1. Kvalita spotrebičov zaručuje úspech 

Myslite na to, aby ste si do svojej domácnosti zhotovovali tie najlepšie spotrebiče tej najväčšej kvality. Radšej si kúpte jeden drahší spotrebič (napríklad chladničku alebo práčku), ktorý vám zaručí nižšie náklady. 

S týmto majú problém najmä starí rodičia. Vždy kupujú to najlacnejšie, ale už si neuvedomujú, že počas životnosti jedného kvalitného kuchynského robota kúpi päť robotov síce lacnejších, ale v konečnom dôsledku ich cena prekročí jednu kvalitnú vec. Myslite ekonomicky.