Financie

Ako sa zbaviť dlhov? Začnite šetriť!

Iste ste sa aspoň raz v živote ocitli v situácii, kedy ste si boli nútení požičať. Trebárs bol práve január a Vianoce sa abnormálne prejavili v prázdnote vašej peňaženky. Účty ale na výplatu nepočkajú, potrebujú zaplatiť ihneď. Poplatky za vodu, elektrinu, wifi pripojenie alebo satelit nie sú práve lacné záležitosti, ale pre vás sa javí ako úplne nevyhnutné. Ak vybraté účty nesplatíte ihneď, hrozí vám odpojenie a budete mať so všetkým koniec. 

Preto ste nútení si požičať. Najskôr vždy voľte pôžičku od svojich blízkych – od rodiny či priateľov. Nekladú si žiadne úroky ani nebudú tlačiť na nutné vrátenie do mesiaca. Pôžičky totiž dokážu byť veľmi zradné. Často sa stáva, že človek potom spláca pôžičky ďalšie pôžičkou od rôznych bankových i nebankových inštitúcií. 

Pôžičiek by však nebolo potrebné, ak by ste si dobre šetrili. To sa ale zdá tak ťažké! Ale len sa to zdá, stačilo by však obmedziť niektoré veci. Aké? 

1) Obmedzte jedenie vonku 

Jedenie vo fastfoodoch alebo v reštauráciách patrí medzi vaše dennej rutiny? Prestaňte s tým! Veď tam sa stráca všetky vaše úspory! Nekupujte si ani kávu, ak idete ráno do práce. Radšej si ju uvarte až v zamestnaní alebo už na raňajky. 

2) Nakupujte so zoznamom 

Častokrát vás láka kúpiť si kadečo. Bez nového svetra alebo bez múky do zásoby sa určite zaobídete. Nakupujte so zoznamom a vždy sa ho držte. Ak nemáte poznamenané, že si potrebujete kúpiť pastu na zuby, nekupujte ju len preto, aby ste ju mali hneď v okamihu, keď vám dôjde. 

3) Naučte sa hovoriť „NIE“ 

To nevie skoro žiadna žena v obľúbenom obchodnom dome. Holt móda si žiada svoje, a to nutnú útratu. Nekupujte si nové veci, ak ich nepotrebujete. Neumriete bez nich a navyše si po čase uvedomíte, že ste ich ani nepotrebovali. To isté napríklad funguje aj u kúpa spotrebičov do domácnosti. Nemusíte kupovať nutne smoothie makier, ak nežijete zdravo. Dôvod, ktorý hovorí, že je to „in“, nikoho nezaujíma.