Podnikanie

Skončite boj s prokrastináciou

Iste to poznáte – musíte pouklízet celý dom, ale nechce sa vám. V kuchyni na vás čaká hromada riadu, ale nechce sa vám ju upratať, pretože si hovoríte, že to počká. Miesto povinností, ktoré musíte denne urobiť, si však hľadáte iné veci, ktoré vás zabavia, ale vďaka ktorým nemôžete urobiť to, čo máte. Veď iste poznáte situácie, kedy viete, že musíte pracovať, ale ide práve váš obľúbený seriál a bez jedného dielu, ktorý rovnako poznáte naspamäť, sa jednoducho nezaobídete. Pozeráte sa a pozeráte, až nakoniec zabudnete na to, čo ste mali urobiť a sledujete televíziu ďalej. To isté platí aj v tom prípade, že sa napríklad musíte učiť alebo upratovať chodbu, ale zrazu máte hrozný hlad a dvadsať minút sa len pozeráte do chladničky s tým, že čakáte, že na niečo naraz dostanete chuť. Takto to naozaj nejde. Avšak nejedná sa o nič, s čím by ľudia nemali doteraz problémy. Ide totiž o jav zvaný prokrastinácie.

Choroba? Možno!

Správna definícia tohto skôr absolútne neznámeho pojmu je, že sa jedná o akési chorobné odkladanie povinností. Práve táto „choroba“ v sebe nesie to, prečo sa nemôžeme dokopať k potrebné veci, prečo sa vyhýbame veciam, ktoré by sme mali čo najskôr urobiť. Často nám práve prokrastinácie bráni v tom, aby sme žili takým životom, ktorým naozaj chceme žiť. Bojovať s ňou však nie je nemožné – jedná sa opäť iba o prvotný krok, ktorý musíme podstúpiť.

Najlepšie sa dostane odpovede na otázku, ako sa dá s chorobou bojovať, v knihe nazvanej „Koniec prokrastinácie“. Ide o miniatúrne knižku, v ktorej je obsiahnuté naozaj všetko, čo potrebujete vedieť. Dokonca obsahuje aj skvelý návod na to, ako bojovať a následne aj vyhrať s týmto pojmom. Donedávna bol tento pojem úplne neznámy a nikto o ňom nevedel. Jeho popularita a miera použitia sa však zvýšila v posledných dvoch rokoch, kedy na trh prišla práve táto kniha. Ľudia nevedeli svoju lenivosť vysvetliť. Potom ale prišiel Petr Ludwig, ktoré zrazu ukázal druhú stranu mince. Ľudia pochopili, že nie sú leniví, ale len chorobne odkladajú svoje povinnosti.