Pôžičky

Pred dohodnutím pôžičky sa nezabudnite o všetkom informovať. Čo je dôležité vedieť?

Premýšľate nad tým, že si dohodnete pôžičku? V pokladničke vám už chýba dostatok financií a potrebujete zaplatiť deťom krúžok alebo naopak potrebujete kúpiť nový elektrospotrebič, bez ktorého sa už naozaj nezaobídete? V súčasnej dobe je trh s pôžičkami naozaj narvaný na prasknutie a vybrať si jednu pôžičku, to nie je práve jednoduchá záležitosť. Všeobecne možno povedať, že sa pôžičky rozdeľujú na bankové a nebankové. Aj keď sú nebankové pôžičky veľkým hitom, stále sú žiadanejšie bankové pôžičky, ktoré v ľuďoch budí väčšiu dôveru, aj keď sa často jedná o menej výhodné úvery. 

Či už však chcete dojednať úver akýkoľvek, mali by ste sa o pôžičkách vždy informovať. Viete, čo je dôležité si dopredu zistiť a čo vám zvyčajne finanční poradcovia alebo zamestnanci pobočiek bánk nepovedia sami od seba? 

Spýtajte sa na poplatky 

V zmluvách sú sankcie často zaobalené do rôznych kľučiek a háčikov. Taktiež sú v zmluvách napísané malým písmom, ktoré si ľudia stále nečítajú, aj keď sú na to vždy upozorňovaní. Vždy sa však na poplatky radšej spýtajte a ujasnite si tak všetko, čo je nutné vedieť. Ujasnite si, čo vám hrozí, keď sa oneskorí platba splátky alebo čo hrozí v prípade, že splátka nebude dodaná vôbec či bude odložená. 

Rovnako tak si zistite, či je vôbec možné alebo či to nie je penalizované, keď chcete splatiť úver skôr. Mnohé banky majú striktne dané pravidlá, bohužiaľ v mnohých prípadoch nedovoľujú klientovi splatiť pôžičku skôr. 

Spýtajte sa na úroky 

Dôležité je tiež zistiť si, aké vysoké sú úroky, ktoré sa s úverom spája. Mnohí ľudia sa nechajú uchlácholiť na pôžičku, ktorá ponúka peniaze do niekoľkých málo minút, často sa zabudne na uvedenie úrokov a klient sa bohužiaľ nespýta, neskôr však ľutuje, lebo zistí, že si vzal pôžičku s nezmyselne vysokým úrokom, ktorý rapídne navýšil splatenú sumu.