Financie

Pozor na fígle realitných maklérov. Odhalíme najčastejšie z nich

O svoj vlastný domček alebo byt jedného dňa zažiada každý z nás. Zatiaľ čo niektorí zvolí kúpu od majiteľa, iní si idú pre vlastné bývanie k realitným maklérom, ktorí im nájdu to najlepšie bývanie podľa ich predstáv. Realitných maklérov však v Českej republike neustále pribúda, dnes sa na tejto pozícii nachádza viac ako štrnásť tisíc ľudí. Otázkou je, akému realitnému maklérovi môžete alebo nemôžete dôverovať. Prevažná väčšina z nich sú síce profesionáli, avšak môžete naraziť práve na tie, na ktoré sa spoľahnúť nedá. Dokonca ani na profesionálov v obore sa nemôžete vždy spoľahnúť, aj tí idú len pre svoje provízie. Preto sa veľakrát nebojí vytasiť aj nejaký z ich známych i menej známych fígľov, aby veľkú províziu dostali. 

Rozhodli sme sa preto vypichnúť niekoľko fígľov realitných maklérov, ktorí sú ochotní pre peniaze vytasiť tá najväčšia esá z rukáva. Dajte si na nižšie spomínané fígle pozor, nech nenaletíte a neskôr toho neľutujete. 

fiktívny záujemcov 

Fígeľ starý ako svet samotný. Fiktívny záujemcov je fígeľ, ktorý bol odhalený v nejednom americkom filmovom snímku. Je to často vyťahovaný fígeľ, ktorý má človeka prinútiť k rýchlemu podpisu zmluvy. Často sa vyťahuje vo chvíli, keď realitný maklér vidí, že o byt máte záujem, však máte ísť ešte na nejakú ďalšiu prehliadku. S vidinou veľké provízie len tak mimochodom zmieni, že je tu ďalších záujemcov, ktorý buď má prísť na prehliadku, alebo už rovno podpísať zmluvu. V takej chvíli hneď podpisujete zmluvu, keďže o vysnívaný dom alebo byt nechcete prísť. 

Pozor na háčiky v zmluvách 

Ak vás realitný maklér do kúpe nehnuteľnosti nijako nenúti, bude háčik niekde inde. Pri rokovaní s realitným maklérom a pri následnom podpise zmluvy buďte radšej ostražití, pretože sa pravdepodobne v zmluve nachádza nemilé háčiky, ktoré vás môžu neskôr veľmi prekvapiť. Pozor si dajte najmä na to, ako je to v zmluve s nevratnú rezervačný zálohou či sa sankciami, ak by ste si kúpu rozmysleli.