Podnikanie

Podnikanie s priateľom sa nemusí vyplatiť!

Podnikanie je svet, ktorý je otvorený dnes úplne každému. Ak vás napríklad nebaví vaša práca, ak vás nenapĺňa, ak do nej chodíte len preto, že je to zdroj vašej obživy, tak je čas na zmenu. V poslednej dobe je práve podnikanie východisko z tejto situácie. Ľudia sa do podnikania hrnú hlavne preto, že je tak všestranné, že si vždy nájdu to, čo milujú, čo majú radi.

Avšak mnohokrát sú síce odhodlanie ísť do tohto riskantného sveta, ale často je od ich vysnívaného podniku delia len základný kapitál, ktorý nie sú schopní uhradiť. Rozhodnú sa teda pre najprv skvelý krok, ktorá v sebe nesie podnikaní s priateľom.

Z počiatku sa naozaj jedná o skvelý nápad, hlavne ak kamaráta moc dobre poznáme. Kapitál zrazu nie je žiadnou prekážkou a my sa tak do riskantného sveta púšťame s priateľom po ruke. Má to samozrejme rad výhod, ale tiež aj svojich nevýhod. Raz nevýhodou je to, že sa nám podnikanie s priateľom vôbec nemusí vyplatiť.

Prečo sa máme podnikanie s priateľom obávať?

Ako hovorí známe múdre príslovie: „Vždy sa môžeme spoľahnúť len sami na seba, vždy môžeme veriť len sami sebe.“ Často nás naozaj môže zradiť aj ten, o kom sme si mysleli, že je úplne najbližší a najlepší priateľ. Ak sa do priateľstva dostanú peniaze, potom môže byť priateľstva vážne ohrozené a kamarát nemusí byť tak skvelý, ako sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Takéto krízové ​​situácie môžu byť vtedy, keď napríklad krachuje spoločnosť, a vy chcete spoločnosť zachrániť, zatiaľ čo váš priateľ nie. V tomto prípade vznikajú hneď nejaké rozpory, kde sa ukáže, či je váš obchodný partner schopný vás tromfnúť alebo nie.

Podnikanie s priateľom = firma na polovicu

Ďalšia nevýhoda je to, že firma je zrazu na polovicu. Naraz rozhodovať môžete len na pol, pretože ju vlastníte ešte s niekým ďalším. Nie je to teda vaša spoločnosť, nie sú to len vaše rozhodnutie, na ktorých tu záleží.