Financie

Ako naučiť deti hospodáriť s vreckovým?

Ak vaše dieťa chodí na strednú školu, je samozrejmé, že by malo dostávať vreckové. Väčšinou sa dáva niekoľko stoviek na týždeň, ale v poslednej dobe sa ukazuje, že študentom taká výška vreckového im nestačí. Je to zvláštne, pretože skôr študentom stačila sto korún za týždeň, ktorú rovnako prošustrovali napríklad za cigarety, ale teraz je to iné. Teraz je asi utrácať moderné.

Väčšinou sa teda rodičia stretnú s návrhmi od svojich ratolestí, ktoré ich prosí o navýšenie vreckového. Je to však zbytočné, pretože onedlho prídu deti znova, aby si zažiadali opäť o navýšenie vreckového a tak to pôjde bohužiaľ neustále dookola. Len niektorí rodičia si uvedomí, že ich deti nevedia hospodáriť a rozhodnú sa zakročiť.

Existuje hneď niekoľko spôsobov, ako donútiť svoje dieťa hospodáriť. Je ich naozaj veľa, len si stačí vybrať. Medzi ten najosvedčenejší spôsob patrí to, že im zaobstaráte ich vlastné kartu. Sprvu budú deti veľmi nadšené, že majú svoju vlastnú kartu a môžu svoje výplaty z brigád posielať na ňu, ale na druhú stranu sa naštvú, keď im poviete, že im vreckové budete posielať na mesiac, teda raz mesačne.

Aká výška vreckového by mala byť?

Aby ste svoje deti naučili hospodáriť, malo by vreckové obsahovať obedy (ak je dieťaťu neplatíte) a ďalej tiež dopravu. Spočítajte si, koľko doprava vyjde, a podľa toho sa zariaďte. Obvykle býva vreckové vo výške osemnásť set, ak za autobus dajú mesačne päťstovku a ďalšie päťstovku za obedy. Deti sa tak budú musieť naučiť hospodáriť, pretože im rozhodne zdôraznite, že iné peniaze za daný mesiac neprídu a nedostanú.

Vy si zadajte trvalú platbu vo vašej banke a budete mať postarané. Nebudete sa tak musieť starať o to, či máte alebo nemáte vybrané na vreckové pre vaše dieťa a tak podobne.

Najskôr to bude kríza, potom si zvyknú

Najskôr sa budú deti stretávať s tým, že budú chcieť všetko minúť, ale neskôr sa naučia takto žiť a budú uvažovať ekonomicky. Je to len otázka času, tým si môžete byť istí.