Pôžičky

Otázky, ktoré si treba položiť, než si pôjdete požičať

Uvažujete nad tým, že si pôjdete požičať? Premýšľate nad pôžičkami, ktoré by vás mohli vytiahnuť z vašej finančnej tiesne alebo z problému, do ktorého ste spadli? Než si pôjdete požičať, musíte si zodpovedať niekoľko dôležitých vecí, musíte si zodpovedať niekoľko otázok. Odpovede na ne budú aj pre vás akousi odpoveďou na otázku, či si vôbec požičať chcete alebo či vás pôžička neuvedie do problémov.

Z posledných prieskumov vyplýva, že dlhy slovenských domácností neustále rastú, a to raketovým tempom. Štatistiky hovoria, že Češ dlhuje bankám viac ako 1,3 bilióna korún. Aj keď sa vám to nezdá málo, vezmime do úvahy jedno porovnanie – Česi dlhujú bankám cez 1,3 bilióna korún. Na druhú stranu dlh Českej republiky činí 1,8 bilióna korún.

Zo štatistík tiež vyplýva, že Česi dlhujú hlavne nebankovým spoločnostiam, ktoré požadujú nemalé úroky. Dlžníci tak často ľutujú, že sa zaplietli práve s takými spoločnosťami.

Naspäť však k otázkam, ktoré je nutné si zodpovedať skôr, ako podpíšete konkrétnu zmluvu, respektíve žiadosť o pôžičku.

Ako som na tom po finančnej stránke?

Bohužiaľ stále rastie počet ľudí, ktorí si dojednávajú pôžičku bez toho, aby vedeli, ako sú na tom po finančnej stránke. Nevedú si žiadnu tabuľku, nie sú si ani istí tým, či by danú pôžičku vôbec boli schopní splácať. Ak si teda chcete požičať, odpovedzte si na otázku, ako sú na tom vaše financie, ako ste na tom po finančnej stránke. Skutočne zarábate toľko, aby ste pôžičku mohli každý mesiac splácať? A nebudete kvôli jednej jedinej pôžičke živoriť? Nebudete si musieť požičiavať kvôli tomu, aby ste svoju predchádzajúcu pôžičku splatili?

Čo bude s pôžičkou, pokiaľ sa mi niečo stane?

Aj keď nechcete premýšľať nad tým zlým, v prípade dojednávania pôžičky musíte vedieť, čo bude s úverom, keby sa vám niečo stalo. Na koho pôžička spadne, koho tým zaťažíte?