Podnikanie

Než začnete podnikať aneb tri vopred zodpovedané otázky

Podnikanie sa javí ako čoraz lepším riešenie v situácii, keď mladí ľudia nechcú ísť na vysokú školu. Ak majú nápad, tak prečo sa zdržovať úsilím o titul, ktorý nakoniec aj tak nebudú potrebovať, pretože ich nápad zarobí veľké množstvo peňazí.

V dnešnej dobe je podnikanie čoraz viac populárnejšie, pretože sa veľa ľudí vidí v známych osobnostiach, ktoré založili najväčšie podniky sveta, aj napriek tomu, že nemali vzdelanie alebo peniaze. Len verili svojmu nápadu a uskutočnili ho, aj keď to nebolo práve jednoduché.

Idolom týchto ľudí je napríklad Steve Jobs a jeho Apple. Životopisných filmov o ňom bolo natočené nespočetné množstvo a aj roky po svojej smrti je stále riešeným podnikateľom. Bol to totiž ten typ muža, ktorého svet podnikania potreboval. Veril, že dokáže zmeniť svet. Potom ho tiež zmenil.

Než sa však aj vy vydáte na cestu podnikania, je potrebné si položiť tri otázky a vopred si na ne odpovedať.

1) Je trh pripravený na moju inováciu?

Dalo by sa povedať, že v dnešnej dobe je vyrobené už všetko. Vždy sa ale nájde medzierku, ktorú nájde jeden šikovný začínajúci podnikateľ. Než uvediete svoj výrobok na trh, dobre si ho zanalyzujte. Ak prichádzate s novou aplikáciou, uistite sa, že doteraz nie je vyrobená. V dnešnej dobe je predsa aj aplikácia na vaše zuby, ktorá vám povie, kde sa vám kaz rysuje a kde je potrebné kefkou viac zabrať.

2) Ak zabezpečujem produkt, budem mať zaistenú dopravu produktu k zákazníkovi?

Keď mu ste si zvolili takú alternatívu, že odošlete svoj výrobok konečnému zákazníkovi, je potrebné uvažovať nad dopravou. Mala by byť rýchla a pre vás minimálne nákladná.

3) Koľko ma to bude stáť a mám vôbec na to?

Otázka financií sa musí riešiť vždy a za každých okolností. Je nutné si vopred vyčísliť náklady a spočítať, či je k dispozícii patričný kapitál. Bez peňazí možno síce rozbehnúť skvelý podnik, ale chce to mať šťastie v nešťastí.