Financie

Naučte svoje deti hospodáriť – poridte im bankový účet!

Väčšina rodičov nevedia, ako svoje deti naučiť vážiť si peňazí. Väčšinou sa nad touto situáciou zamýšľajú tí rodičia, ktorí majú deti na strednej škole. V takejto fáze ich života je to samá diskotéka a rodičia nechcú financovať ich alkoholové posedení, keď sú proti nim. Najlepšie preto je, stanoviť im vreckové, ale nie týždenné, ale mesačné, a to pomocou bankových účtov.

Bankové účty ide dnes založiť v priebehu niekoľkých minút a u snáď každej banky. Väčšina bánk dokonca ponúka kartu pre študentov, kde sú menšie poplatky a kde nenaskakujú snáď žiadne úroky. Takéto debetné karty sú pre študentov ideálne. Väčšinou sa potom cítia viac ako dospelí, a tak sa s peniazmi učia lepšie zaobchádzať. Rodičia tak jedenkrát za mesiac môžu poslať svoje ratolesti peniaze, ktoré mu však musí vystačiť nielen na obedy, ale aj na dopravu, pokiaľ teda dochádzajú zo vzdialenejšej dediny. Ostatne potom ešte k danej sume sa musia pripočítať teda to vreckové na útratu, ktoré by malo vystačiť na celý mesiac, pokiaľ ju neutratí za hlúposti, ako tomu bude asi z počiatku ich hospodárenia. Nakoniec však sami usúdi, že to bolo to najlepšie, čo ste mohli ako rodič podniknúť.

Koľko im tak mesačne posielať?

Rodičia väčšinou zvažujú sumu, ktorú by im mali čo mesiac posielať. Väčšinou je nutné zvážiť to, koľko prejdú na cestovnom za uplynulý mesiac, pokiaľ teda nežijú v meste, kde platia lietačky alebo Opencard. Potom je nutné vypočítať tiež ich obedy, ak sa teda nestravujú v školskej jedálni, ktorú im čo mesiac platí aj rodičia. Pomôže tiež sčítaní týždenného vreckové, ktoré ste boli každý týždeň ochotní dávať svojim ratolestiam.

Toto učenie hospodáriť pre vás bude tiež predstavovať starosť menej, pretože už sa nebudete musieť zaoberať tým, či ste si vybrali, aby ste mu svoje peniaze vo forme jeho vreckového dali. Naviac vám bude vďaka trvalej platbe odchádzať z účtu stále rovnaká suma čo mesiac, preto sa nebudete musieť zaoberať ani tým, či ste vreckové dali alebo nedali.