Pôžičky

Čo najviac vadí ľuďom na bankách?

Bez banky by sme sa dneska asi neobišli. Samozrejme sú ešte takí, ktorí nemajú bankový účet, ale je to značná nevýhoda – mať svoje peniaze po šuplíkoch schované doma nie je práve najlepšia. Pri zakladaní účtu je nutné sledovať, aké poplatky sa kde nachádzajú. Niektoré banky majú poplatky len za výber z cudzieho bankomatu, iné majú poplatky úplne pri všetkých aktivít na účte. A práve poplatky sú to, čo Čechom na bankách najviac vadí.

Bankové konto je tu predsa preto, aby sme nemuseli svoje peniaze nosiť po vreckách. Zariaďujeme si ich preto, aby sme si s nimi mohli voľne disponovať – ​​nechceme predsa, aby sme za ich výber alebo za platbu ešte platili niečo naviac banke. Veď s kartou platíme dnes a denne – poplatky za mesiac vďaka každodennému používaniu vzrastú na nezmyselne vysoké sumy.

Aké poplatky najviac Čechom vadí?

Najväčším tŕňom v oku sú poplatky, ktoré sú spojené s výberom z bankomatu. Predsa len nie všade sa dá platiť kartou, čo je samozrejme škoda, ale prečo platiť za to, že si niekde terminál nevie zriadiť? Podľa ľudí sú poplatky, ktoré sa vzťahujú na výber z bankomatu, neopodstatnené. Deviatich ľuďom z oslovených desiatich vadí to, že musí platiť aj za výber z bankomatu, ktorý patrí ich banke.

Práve poplatky sú dôvodom, prečo ľudia nevyberajú alebo prečo ľudia vyberanie z bankomatu výrazne obmedzujú. Väčšinou sú poplatky zhruba tridsať korún za jedno vybranie. Môže sa to zdať málo, ale ak vyberáte často a poplatky sa zrazu sčítajú, už odpočítaná suma nie je tak malá.

Prešli by ľudia k inej banke, ak by mala výbery zadarmo?

Ľudia sú teraz presvedčení o tom, že ak bude mať banka výbery zdarma, pokojne k nej prejde. Lenže máloktorá banka ponúka výbery z bankomatov úplne zadarmo – väčšina bánk ponúka napríklad len obmedzený počet výberov bez poplatkov (zvyčajne to bývajú tri výbery za mesiac).