Najčastejšie typy pôžičiek, s ktorými sa môžete stretnúť
Súčasná koronavírusová kríza môže mnoho ľudí dohnať až do toho štádia, že si zájdu požičať peniaze od bankovej alebo nebankovej spoločnosti. Ak aj vy ste sa dostali do situácie, v ktorej si musíte požičať, je dobré najskôr sa zorientovať v ponuke pôžičiek na trhu. Ponuka pôžičiek na trhu je totiž naozaj pestrá a zaujímavá.
Mikropôžičky
Ak si nepotrebujete požičať viac ako pár tisíc korún, stojí za zmienku mikropôžička. Tá je pravdepodobne najľahšie dosiahnuteľná, a to vďaka nízkym pôžičkám, ktoré je možné získať. Peniaze sú spravidla posielané doslova obratom, dokonca sa spoločnosti nepýtajú, na aký účel budú požičané peniaze slúžiť.
Mikropôžičky však so sebou nesú množstvo povinností. Napríklad je nutné splatiť pôžičky počas nasledujúcich niekoľkých týždňov. Pokiaľ nedôjde k skorému splateniu, hrozia vysoké pokuty a samozrejme aj vysoké úroky z omeškania. V prípade, že nedôjde k splateniu pôžičky v stanovenom termíne, sa zvyšuje aj hodnota RPMN.
Kontokorent
Dnes sa tiež veľmi často stretnete s kontokorentom, čiže s revolvingovým úverom, ktorý ponúkajú banky k bežnému účtu. Kontokorent je inými slovami možnosť ísť „do mínusu“, a to pokojne aj do mínus sto tisíc korún. Opäť sa jedná o pomerne ľahko dosiahnuteľný úver, ktorý sa dokonca nemusí opakovane schvaľovať.
Čo je nevýhodou kontokorentného účtu, sú predovšetkým vysoké úroky. Tie dosahujú pokojne aj pätnásť percent, ale stretnúť sa môžete s oveľa vyššími úrokovými sadzbami.
Hypotéka
Veľmi preberanou témou vo svete úverov je hypotéka. Aj keď sa požiadavky na získanie hypotéky v posledných mesiacoch zmenili, rovnako je hypotéka pre mnohých ľudí nedosiahnuteľná. V prípade hypotéky sa často musia ručiť nehnuteľnosťou, na druhú stranu sú úroky v porovnaní s inými spomínanými úvermi veľmi nízke. Rovnako nízka je aj hodnota RPMN.