Financie

Ako vyžiť z jedného platu? Alebo keď jeden príde o prácu

Aktuálna ekonomická situácia nie je dobrá a uvedomujú si to prakticky všetky domácnosti. A tak sa snaží šetriť, pretože práve úspora financií môže viesť k ich budúcej spáse. Nikto totiž nevie, kedy príde o prácu, prípadne aké veľké bude zdražovanie nielen potravín, ale samozrejme aj energií. Pokiaľ vo vašej rodine už došlo k tomu, že jeden zo živiteľov rodiny „odpadol” vplyvom zdravotných problémov alebo straty zamestnania, ponúka sa otázka, ako z jedného platu teda vyžiť.

Najskôr si vo financiách urobte poriadok

Veľkým problémom toho, že ľudia z jedného platu vyžiť nevedia je, že nemajú vo svojich peniazoch poriadok. Majú v nich skôr zmätok a často platia aj za to, čo reálne nevyužívajú, nepotrebujú, nechcú. Preto tesne pred tým, než začnete šetriť alebo inak vynakladať s tými peniazmi, je nutné dostať ich pod svoju kontrolu.

V najlepšom prípade si urobte súpis výdavkov a príjmov posledného roka a zhodnoťte vývoj v jednotlivých mesiacoch. Zistite, koľko vás celkovo vychádza domácnosti a aké vysoké je poistenie, prípadne aké vysoké sú všetky výdavky, ktoré platiť musíte. Tie ostatné zvážte vplyvom výšky príjmu.

Je načase sa do toho poriadne oprieť

Pokiaľ vám robí veľký problém to, že nemôžete vyjsť, mali by ste sa do toho poriadne oprieť. Existujú brigády alebo iné možnosti privyrobenia, prípadne môžete využiť najrôznejšie sociálne dávky, ktoré sa týkajú napríklad neúmerného zdražovania energií.

Veľký pozor si dajte na klasické pôžičky, ktoré rozhodne nie sú východiskom zo situácie. Ďalšie splácanie by vás z dlhodobého hľadiska iba vyšlo draho, navyše by ste boli viazaní a riskovali by ste, že by ste jedného dňa prišli úplne o všetko, nielen o prácu.

Minimálne tretina príjmu stranou

Aj keď to z jedného platu ide naozaj ťažko, napriek tomu sa oplatí odkladať si časť peňazí bokom. V normálnom prípade, keď dvaja zarábajú, sa hovorí, že sa má odkladať zhruba tretina, u jedného je však dobré, aby to bolo aspoň 10 % z celkového príjmu.