Financie

Najčastejšie používané kuchynské spotrebiče ako zlodeji peňazí z našej peňaženky

Nie je tomu tak dávno, čo začali dodávatelia elektriny a ďalších energií zdražovať. Ľudia na to reagovali tak, že prechádzali k výhodnejším dodávateľom, ale neskôr sa ukázalo, že budú zdražovať všetci, nielen jeden z nich. A tak sa rozhodli šetriť. Vymenili všetky žiarovky za LED žiarovky, naučili sa viac sprchovať, než kúpať, okrem iného sa tiež naučili po sebe zhasínať, čo je skvelé. Na druhú stranu zabudli na niečo, čo sa označuje za zlodeja peňazí z našej peňaženky, a tým sú kuchynské spotrebiče, ktoré používame dnes a denne. Viete, koľko nás stoja také kuchynské spotrebiče?

Každý kuchynský spotrebič má spočítanú svoju ročnú spotrebu. Len umývačka riadu spotrebuje počas roka zhruba 300 kWh elektrickej energie. Odborníci teda odporúčajú umývačku zapínať len vtedy, keď je skutočne stopercentne plná. Aj keď sa hovorí, že umývačka šetrí vodou, o elektrickej energii sa to povedať bohužiaľ nedá.

Pri zapínaní umývačky voľte úsporný nastavený program, ktorý je obvykle na päťdesiat stupňov Celzia. Nezabudnite všetky zvyšky z tanierov alebo misiek umyť, aby nedochádzalo k prípadnému poškodeniu. Pokiaľ vynecháte program sušenia a riad potom utrite sami, tiež ušetríte trochu elektrickej energie.

Ako je to s chladničkou?

To však bola iba umývačka. Ako je to s hojne využívanou chladničkou? Chladnička podľa odhadov spotrebuje za rok asi 400 kWh, pokiaľ bude nastavená na pár stupňov nad nulou. Nedávajte ju ale k tepelným spotrebičom, spotreba môže totiž stúpnuť až o pätnásť percent.

Rovnako tak zvyšuje spotrebu aj námraza v chladničke.

Ako je to s elektrickým sporákom?

Nesmieme zabúdať ani na elektrický sporák, ktorý nás ročne stojí zhruba 430 kWh. Aby ste teda zbytočne veľa „neprevarili“, investujte do kvalitného riadu a tiež do tesniacich pokrievok, ktoré ušetria trochu elektrickej energie pri varení.