Podnikanie

Kto bol Steve Jobs?

Steve Jobs bol človekom, ktorého jedni milovali a ďalšie nenávideli. Bol veľký perfekcionista, dal svetu zariadenia iPod a iPhone a celý rad ďalších, bez ktorých sa dnes nezaobídeme. Môžeme ho zaradiť medzi najväčšie géniov počítačové doby, ktorého už na diaľku bolo spoznať vďaka čiernemu roláku a džínsam.

Pre vyznávačov moderných technológií je poloboh, ktorý v roku 1967 založil s dvoma spoločníkmi firmu Apple. Potom predali miestnej firme prvých dvadsaťpäť kusov počítače Apple I. Jeho ďalším nápadom bol MacIntosh, prvý počítač, ktorý mal k dispozícii rôzne druhy písma. V roku 1983 vďaka svojmu slávnemu výroku „Sakra, chcete až do konca života predávať vodu s cukrom, alebo chcete ísť so mnou a zmeniť svet?“ Pretiahol do Apple šéfa koncernu Pepsi-Cola Johna Sculleyho, ktorý sa postaral o vyhodenie Jobsa z Apple.

„Ukázalo sa, že dostať padáka z Apple bola najlepšia vec, ktorá ma mohla stretnúť,“ obzrel sa Jobs po rokoch. „A skutočne. Vďaka tomu, že sa dostal mladý milionár na dlažbu, nastalo jeho najkreatívnejšie obdobie. Kúpil si od od režiséra Georgea Lucasa, ktorý mal za sebou napríklad Hviezdne vojny, filmovú spoločnosť, ktorú premenoval na Pixar a urobil z nej štúdio, ktoré vyrábalo počítačovo animované filmy. V roku 2006 ho predal spoločnosti Disney, ale aj naďalej zotrváva v tejto firme a je majoritným držiteľom akcií.

Následne ho z Apple prišli prehovoriť, aby sa vrátil. Stevovi Jobsovi sa podarilo značku Apple znovu oživiť, svoju genialitou, úplným talentom a usilovnosťou, dal na trh novinky iPhone, iPad, iTunes. Magazín Forbes ho označil ako 57. najvplyvnejšieho muža sveta.

Aká bola životná filozofia tohto mocného muža? „Existuje starý výrok Wayna Gretzkého, ktorý naozaj milujem: korčuliam tam, kde puk bude, a nie tam, kde bol. Presne toto sme vždy robili v Apple. „