Pôžičky

Kedy môže byť žiadosť o pôžičku zamietnutá a ako tomu predchádzať

Aj v dnešnej dobe sa stále môžete stretnúť s tým, že bude vaša pôžička zamietnutá. Ak sa do tejto situácie dostanete, nebuďte smutní. Existujú totiž ďalšie varianty, ako získať peniaze. Avšak samozrejme vždy platí, že najlepšie je prípadnému neúspechu predchádzať.

Najčastejších dôvody vedúce k zamietnutiu pôžičky a ich základné prevencia

Nemožno doložiť pravidelné príjmy – v tomto prípade nemá moc zmysel žiadať o bankové pôžičku, keďže bankový sektor požaduje doloženia príjmov takmer vždy. Jedinou výnimkou môže byť banka, ktorá pozná vašu platobnú históriu, pretože u nej máte bežný bankový účet. O niečo lepšie možnosti ponúkajú nebankové spoločnosti. Je ale nutné sa zamerať na nebankové pôžičky bez doloženia príjmov.
Nedostatočne vysoké príjmy – tu je dôležité, aké príjmy vlastne máte. Pokiaľ po odpočítaní pravidelných výdavkov prevyšujú nastavenej životné minimum a nemáte ďalšie dlhy, máte so žiadosťou o pôžičku šancu. Len je potrebné žiadať o adekvátnu čiastku so splátkami, ktoré dokážete bez problémov platiť. V tomto prípade môžete uspieť aj u bankových pôžičiek.
Zápis v registri dlžníkov – najprv vám musíme prezradiť, že registrov dlžníkov existuje hneď niekoľko a dostanete sa do nich veľmi ľahko. Ak ste v minulosti nezaplatili niečo včas a nedohodli sa na odkladu platby záväzku s vaším veriteľom, je šanca, že ste v registri, pomerne vysoká. Väčšina poskytovateľov pôžičiek registre preveruje. Keď zistí, že v niektorom z registrov máte zápis, môže byť žiadosť zamietnutá. Preto je lepšie, keď o zápise viete alebo naň máte podozrenie, vyberať z tzv. Pôžičiek bez registra. U nich sa do registrov nenahliada.
Väčší počet pôžičiek – ďalším problémom pre úspešné schválenie pôžičky na čokoľvek môže byť situácia, kedy má žiadateľ ešte nejaké ďalšie nesplatenej pôžičky. A v podstate nezáleží na tom, či máte len jednu alebo niekoľko pôžičiek. Preto si vždy pred podaním žiadosti prečítajte podmienky, za ktorých je pôžička poskytovaná. Niekedy je zakázané mať viac pôžičiek od rovnakej spoločnosti alebo banky, inokedy to platí všeobecne pre akýkoľvek dlh z titulu pôžičiek. Existujú aj opačné situácie, kedy s tým nie je žiadny problém. Každopádne pre väčší počet pôžičiek musíte mať vždy dostatočne vysoké príjmy.
Lži v žiadosti – pamätajte, že poskytovatelia bankových a nebankových pôžičiek majú pomerne sofistikované systémy pre preverovanie bonity žiadateľa a pravdivosti ním uvedených údajov. Preto akékoľvek klamstvo nemá žiadny význam a len vám „zavrie dvere“ k vysnívanej pôžičke.
Neuspeli ste napriek našim radám? Pravdepodobne je to dobre!
Ak ste, napriek vyššie uvedeným informáciám, so žiadosťou o pôžičku neuspeli, nezúfajte. Vždy to môžete skúsiť ešte niekde inde. Aby ste si vybrali čo najlepšie, využite online porovnanie pôžičiek. Vďaka nemu si urobíte prehľad o tom, kde by vám mohli žiadosť schváliť, v súlade s podmienkami poskytovateľa, ktoré spĺňate. Navyše si môžete vybrať pôžičku s najlepšími podmienkami, keďže porovnania jednotlivých produktov je prehľadné a ponúka aktuálne informácie.

Keby ste ani pri ďalších pokusoch neuspeli, berte to ako zásadný informáciu. Vďaka nej sa musíte zamyslieť nad tým, čo by ste mali v živote zmeniť, aby sa vaše finančné podmienky zlepšili. A to až do tej miery, že nebudete pôžičku potrebovať alebo aspoň tak, aby ste boli pri ďalšej žiadosti úspešní. Inými slovami, začnite odstraňovať príčiny nedostatku peňazí a nečakajte až na následky. Do tej doby je potrebné opakované zamietnutie pôžičiek vnímať v podstate ako ochranu pred omnoho väčšími problémami, než teraz máte.

Úplným záverom vás varujeme pred pôžičkami od úžerníkov. U nich by ste možno pôžičku získali, ale ich podmienky sú natoľko nevýhodné, že sú priamou cestou do dlhovej pasce.