Financie

Keď vás dlhy ničia. Ako sa dostať späť do normálneho života?

Máte pocit, že už ste urobili všetko, aby ste sa dostali von zo svojich dlhov, ale stále nie ste na ceste k lepšiemu? Svoju minulosť už nezmeníte, ale môžete zmeniť svoj prístup. Vyskúšajte osvedčené rady, ako sa z nepriaznivej situácie dostať, očistite svoje meno a užívajte si opäť bezdlžnosti.

Toto radšej vynechajte

Získavanie peňazí riskantnou cestou alebo novým zadlžením vám nepomôže. Nespoliehajte sa naivne na výhru v lotérii, herné automaty, stávkovanie alebo podobné praktiky. Také veci berte skôr ako zábavu, až budete mať peňažných prostriedkov prebytok a nebude vám vadiť, že ich prehráte, čo je pri takýchto hrách najčastejšie.

Predávanie vecí, ktoré už vlastníte, by ste tiež mali odsunúť na druhú koľaj, pretože s takou by ste čoskoro o celý svoj majetok prišli.

Oslovte svojich najbližších

Možno v tej zapeklitej situácii nie ste sami. Ak žijete s partnerom, ktorý vaše problémy nezaregistroval, skúste sa mu zveriť, uznajte svoju chybu a možno spoločnými silami dlh zaplatíte. Vzdialených príbuzných so svojimi dlhmi neobťažujte, vždy len najbližšiu rodinu.

Začnite chodiť na brigádu

Dnešná doba ponúka množstvo brigád z domova alebo mimo bežného pracovného času. Privyrábajte si príležitostne, ako to len bude možné. V domácnosti sa snažte ušetriť na prevádzke, nákupoch a všetkých ďalších výdavkoch. Sporivosť pre vás musí byť na programe dňa, kým sa z nepríjemnej situácie nedostanete. Pokiaľ už takéto služby prevádzkujete napríklad sami na seba a dlhodobo ste nezvýšili ceny, môžete to skúsiť a uvidíte, či budú zákazníci ochotní priplatiť.

Nekúrte sa v dlhoch

Pokiaľ máte pôžičiek viac a pri pomyslení na ne váš prepadá úzkosť, nenechajte sa ponoriť do stresu. Úlohy môžete vždy splniť len jeden po druhom, preto sa pri splácaní zamerajte na pôžičku s najvyšším úrokom a tej sa čo najskôr zbavte. Až potom riešte malé ryby okolo.