Podnikanie

Hrozí vám syndróm vyhorenia?

Svet sa nevie zastaviť. Ľudia v ňom sa nevedia na malú chvíľku zastaviť a vnímať svet. To je náš hlavný problém, proti ktorému naše telo začína často bojovať. Telo nie vždy zvláda taký nápor, ktorý od neho vyžadujeme. Len ťažko vie zvládať každé napätie a neustály stres, ktorý plynie z vyčerpanosti, práce alebo z neustálej únavy. Ľudia, ktorí pracujú prakticky neustále, ktorí nevedia na malú chvíľku spomaliť alebo zastaviť sa, sa však čoskoro môžu stretnúť so syndrómom vyhorenia, čo je úkaz, v ktorom je razom všetko zle, keď práca nebaví, nenapĺňa.

Drvivá väčšina ľudí si spája syndróm vyhorenia s manažérskymi postami, ale syndróm vyhorenia sa už dávno netýka len manažérov alebo vysoko postavených ľudí. Syndróm vyhorenia sa týka každého jedinca, ktorý to s prácou skrátka preháňa, ktorý je vyčerpaný a ktorý si nevie naordinovať odpočinok. Veľakrát sa syndróm vyhorenia týka ľudí, ktorí sa starajú o niekoho či niečo. Myslí sa tým ošetrovatelia, učitelia alebo podobné profesie.

Poznáte, že sa blíži syndróm vyhorenia?

Syndróm vyhorenia skrátka môže postihnúť úplne každého, a to dokonca aj mamičky na materskej dovolenke. Preto by mal byť človek v strehu a mal by vedieť rozoznať, kedy sa k nemu syndróm vyhorenia blíži sedemmíľovými krokmi.

Pokiaľ dôjde k objaveniu základných príznakov, je nutné konať rýchlo. Liečba je totiž veľmi zdĺhavá a často človek potrebuje aj odbornú pomoc.

Aké sú typické príznaky syndrómu vyhorenia?

K typickým príznakom syndrómu vyhorenia patrí predovšetkým cynizmus alebo psychická nepohoda. Skrátka sa cítite podráždenie takmer neustále, myslíte negatívne, ste skľúčení a často si pripadáte bezmocní a nesústredení.

K tomu sa môže pripojiť aj bolesť žalúdka, ktorá je však spôsobená iba citlivými nervami. A samozrejme sa môže dostaviť aj pálenie záhy, ktoré je spôsobené práve stresom.