FinanciePodnikanie

Hodnotenie pracovných pohovorov: Personalisti musí cítiť záujem

Práve ste absolvovali pracovný pohovor a máte z toho zmiešané pocity. Nestálo to za nič. Nebol som dosť presvedčivý. Nezdôraznil som svoje prednosti. Úplne som sa zamotal do slov, keď som hovoril o svojich nedostatkoch. Máte tendenciu sami seba zhadzovať, pritom to nemusí vždy byť tak zlé, ako sa na prvý pohľad zdá. Je dobré si ale predstaviť si, čo si o vás myslia personalisti, s ktorými ste hovorili. Že to neodhadnete? Poodhalíme vám rúško, čo sa deje potom, čo odídete a personalisti premýšľajú o tom, koho vziať.

Skutočný zápal nedá nariadiť

Možno ste sa snažili. Mali ste dobre spracovaný životopis a v danom odbore dostatok skúseností. Vopred ste si zistili informácie o firme, čo vyrába, čím sa zaoberá. Žiadna otázka vás nezaskočila, a napriek tomu vás nevzali. Asi z vás ale nevnímali naozajstný záujem. Sú samozrejme firmy, kde by ste pracovali radi – napríklad preto, že vyrábajú produkt, ktorému dôverujete, alebo ste sa dopočuli, že sa správajú pekne k zamestnancom. Motiváciou je celý rad. Existujú ale aj iné firmy, ktoré síce vyzerajú dobre, ale napriek tomu sa pre nich nezapálite – nie je to vaša vina. Každý má jednoducho svoje preferencie, to sa nedá nariadiť. Personalisti dajú prednosť niekomu, u koho vycíti úprimný záujem. Vyhýbajú sa tak tomu, že im nový človek hneď utečie.

Buďte svoji a neblafujte

Ďalej sa personalisti snažia posúdiť, či zapadnete do súčasného tímu. S tým ale veľa neurobíte. Skrátka ste typom osobnosti, ktorá sa im buď momentálne hodí, alebo nie. A to vy neovplyvníte, pretože samozrejme neviete, koho aktuálne hľadajú. Najlepšie je chovať sa prirodzene a neísť proti svojej povahe. Ste skôr pokojný a spoľahlivý typ, ktorý si riešenie vždy premýšľa? Možno máte veľa energický tím a hľadajú nejaký protipól, ktorý by ho uzemnil, a budete sa im hodiť práve pre svoju pokojnú a spoľahlivú povahu. Nesnažte sa tiež tvrdiť niečo, čo nie je pravda, hoci by to bolo v snahe urobiť sa lepším, než ste. Personalistov treba odradí, keď si protiřečíte – napríklad zdôrazňujete časovú flexibilitu a potom z vás vypadne, že práca nadčas je vylúčená. Buďte svoji a snažte sa byť v pokoji.