Financie

Financie ako dôvod rozpadu vzťahu. Ako sa to môže stať?

Financie sú pomerne chúlostivou záležitosťou, o ktorej sa nechce baviť každý. Lenže najmä vo vzťahu k tomuto kroku bohužiaľ skôr alebo neskôr musí dôjsť. A keď sa tak stane, mnohokrát sa začne, bohužiaľ, rúcať všetko, čo bolo spoločne vybudované. Láska totiž nie je biznis a keď sa začnú peniaze riešiť na úkor vzťahu, možno očakávať, že k rozpadu skôr alebo neskôr dôjde. Čo býva tým hlavným symptómom či signálom toho, že by práve finančná stránka mohla stáť za rozpadom fungujúceho páru?

Prístup k peniazom je rapídne rozdielny

Jednou z najčastejších vecí, ktorá stojí za rozpadom vzťahu z dôvodu finančnej situácie, je rozdielny prístup k peniazom ako taký. Zatiaľ čo jeden je šetrílek, druhý by rozhadzoval aj to, čo nie je jeho. Bohužiaľ také kontrasty nie sú výnimočné, ako napokon bolo spomenuté, a minimálne jeden z páru sa musí ozbrojiť poriadnou dávkou trpezlivosti, ak má druhého naučiť trochu triezvejšiemu životnému štýlu.

Pokiaľ je možné váš aktuálny stav definovať presne takto, pristupujte k tejto stránke vášho vzťahu otvorene. Učiť sa totiž môžete jeden od druhého. Zatiaľ čo jeden druhého naučí striedmejšiemu životnému štýlu, druhý sa zase môže naučiť sem tam si niečo pekné dopriať.

Rozdielne príjmy sú tiež častým vinníkom

Za rozpadom vzťahu môžu často aj rozdielne príjmy jedincov. Nehovoríme o rozdieloch v rade korún, ale skôr v desiatkach tisíc korún. Ak jeden človek zarába stotisíc mesačne a druhý „iba“ tridsať, nemožno sa čudovať večným hádkam. Jeden z páru sa totiž vždy cíti menejcenný a domnieva sa, že nestojí za nič.

Táto nerovnováha väčšinou pácha škody veľmi postupne. Zatiaľ čo najskôr sa nad tým mávne rukou, po nejakej dobe sa prizná nespokojnosť prameniaca z tejto situácie a hádky či podobné konflikty budú na programe dňa.

Rozdielne predstavy o investíciách alebo budúcnosti

Okrem spomínaného býva vinníkom aj rozdielna predstava o tom, kam s peniazmi alebo čo s nimi. Budúcnosť je neistá, investície sú spôsobom, ako svoje úspory ochrániť pred infláciou. Lenže to, kam ich uložiť a či vôbec ich odkladať nemusí byť vec, na ktorej sa dvaja zhodnú.