Financie

Čo je to dlhová pasca?

Pôžičky sú dnes niečo, čo nás láka. Keď si chceme kúpiť konkrétnu vec, ale nemáme na ňu, skrátka sa nechávame zlákať pôžičkami a žiadame o ne. Bohužiaľ mnohí v pôžičkách vidia jediné riešenie a jedinú možnosť, ako si konkrétnu vec kúpiť. Berú si viac pôžičiek, než sú ochotní splácať, a tak sa razom dostávajú do akejsi dlhovej pasce, z ktorej nie je ľahké sa dostať von. V prípade, že ste sa s týmto termínom či pojmom stretli úplne prvýkrát, prezradíme vám, čo to tá dlhová pasca teda je.

Čo je to dlhová pasca?

Pokiaľ hovoríme o dlhovej pasce alebo tiež o dlhovej špirále, hovoríme o niečom, čo sa nedá presne definovať, čo nemá presnú definíciu. Hovoríme o situáciu, keď dlžník nie je schopný splácať všetky svoje záväzky. Zároveň tiež hovoríme o situácii, keď mu neustále narastá penále u starých dlhov, ktoré sa rozhoduje splácať úvery novými. Dlhovú pascí možno tiež označiť situáciu, v ktorej si človek berie novej pôžičky za horších a horších podmienok len preto, aby splatil úvery, ktoré sú staršieho dáta. Taktiež tak možno označiť okamih, keď vznikajú dlhy aj za služby, ako sú poplatky za telefón alebo domácnosť, pretože na úhradu týchto záväzkov nezostávajú žiadne peniaze.

Do dlhovej pasce sa človek môže dostať kedykoľvek

Možno si hovoríte, že sa do dlhovej pasce nemôžete dostať, pretože všetko starostlivo splácate v termíne. Lenže pravdou je, že sa do dlhovej pasce môže človek dostať len tak, že neuhradí jednu jedinú pokutu za parkovanie, na ktorú treba zabudol, pretože mal plnú hlavu starostí.

Ako však bolo spomenuté, najčastejším dôvodom, prečo ľudia upadajú do dlhových pascí, je ich neschopnosť splácať svoje záväzky. To následne vedie napríklad k exekúciám, ktorá človeka prepadne doma len preto, že sa naskočil dlh na sociálnom alebo zdravotnom poistení či že naskočil dlh u telefónnych operátorov.