Podnikanie

Česko a jeho zdravotnícke nováčikmi, o ktorých určite budete počuť

Medzi nami sa nájdu ľudia, ktorí sa tým, že býva v Českej republike, chváli, iní sú však skôr pohoršení. V skutočnosti by sme sa však mohli pohladkať po ramene, keďže žijeme v krajine, ktorá je síce malá v porovnaní napríklad s Ruskom alebo Spojenými štátmi, na druhú stranu tu vznikajú naozaj veľké veci. Za zmienku stojí napríklad nováčikmi, o ktorých ešte budeme počuť!

Všeobecne možno povedať, že sme dobrí v oblasti internetu a technológií. Bezpochyby ste už počuli trebárs o routeru Turris, ktorý má mapovať kyberhrozby. Alebo ste taky mohli počuť o zabezpečovacom zariadení Angee. Aj to totiž vzniklo vďaka zlatým českým ručičkám.

Okrem toho sme sa však nedávno vytiahli s aplikáciami, nováčikmi a projekty, ktoré sa spájajú so zdravotníctvom. Práve o nich jednoznačne ešte budeme počuť, majú obrovský potenciál.

Záchranka

Aplikácie a tiež náramok Záchranka – o tomto projekte ste už možno mohli počuli, keďže sa o ňom často zmieňujú aj reportéri v televíznych novinách či v podobných televíznych reláciách. Pôvodne sa síce malo jednať len o mobilnú aplikáciu, ale tak sa tak chytila, že sa neskôr založil aj náramok, ktorým si hravo môžete privolať záchrannú službu.

Jedným jediným tlačidlom si človek môže zavolať záchranku. Po stlačení tlačidla sa odošlú údaje o polohe prostredníctvom GPS v telefóne záchrannej službe, osobné aj zdravotné údaje sa následne škárujú s prebiehajúcim hovorom.

Mindpax

Kým o aplikácii Záchranka ste už pravdepodobne počuli, o aplikácii Mindpax ste možno ešte nepočuli. Jedná sa o aplikáciu, ktorá dokáže skvalitniť život pacientom, ktorí trpia bipolárnou afektívnou poruchou. Toto ochorenie bolo predtým známe tiež ako maniodepresívna psychóza.

Aplikácia dokáže prostredníctvom náramku zisťovať stav pacienta a dokáže tiež predpovedať riziko spáchania samovraždy.