Financie

Chcete ušetriť? Jazdite na zájazdy last minute

Aj po skončení letnej sezóny prichádza veľa ponúk na zájazdy tzv. Last minute. Naozaj ide o také výhodné ponuky? V čom spočívajú ich prednosti? A majú nejaké nedostatky? Pozrime sa na zájazdy last minute podrobnejšie. 

Ušetríte niekoľko tisíc 

Slovami last minute, teda doslova preložené na poslednú chvíľu, označujeme zájazdy, u ktorých sa veľmi rýchlo blíži termín odchodu. Spravidla je cca priebehu dvoch nasledujúcich týždňov, avšak niekedy tak cestovné kancelárie označujú aj zájazdy, ktoré sa konajú aj za dlhšiu dobu, dátum nástupu treba za mesiac. Majú ale jedného spoločného menovateľa. Cestovným kanceláriám sa od začiatku sezóny nepodarilo naplniť ich kapacity, a preto ich ponúkajú za zvýhodnenú cenu. Získavate tak možnosť vybrať si zájazd so zľavou, ktorá môže robiť aj 50%. Cestovné kancelárie a agentúry sa totiž do poslednej chvíle snaží zájazdy udať aspoň za ich nákupnú cenu, aby minimalizovali svoje straty. Ušetríte tak aj niekoľko tisíc korún na osobu. 

Existujú aj nevýhody: 

Na druhú stranu musíte ale počítať aj s niektorými nevýhodami: 

Výber destinácií a hotelov nemusí byť príliš veľký – u last minute sa proste ponúka to, čo zostalo, čo sa nepredalo. 

Musíte si dohovoriť dovolenku v práci s minimálnym predstihom a plánovaním. V niektorých zamestnaniach, ale nie je možné zo dňa na deň odísť na dlhšiu dobu. 

Tiež musíte zaplatiť celú čiastku za zájazd naraz. Keď si kupujete zájazd vo väčšom predstihu, väčšinou je možné platbu rozdeliť do dvoch častí: na zálohu a doplatok, takže je to pre vás z finančného pohľadu menej bolestné. 

Máte rovnaké práva ako ostatní 

Aj keď si kupujete zľavnený zájazd na poslednú chvíľu, máte ale úplne rovnaké práva, ako štandardné zákazník, ktorý si ho kúpil za plnú cenu. Pokiaľ vám teda pracovník CK treba neoznámi meno hotela kvôli tomu, že ide o nákup na last minute, nenechajte si to páčiť.