Pôžičky

Ako zvýšiť svoju bonitu v prípade žiadosti o hypotéku?

Záujem o hypotekárne úvery nepohasína, aj keď banky začínajú opäť uťahovať uzdu. Česká národná banka týmto spôsobom reaguje na aktuálnu ekonomickú krízu, ktorá panuje v Českej republike, aj keď podľa mnohých expertov ide o poriadny krok vedľa či o ďalšiu ranu, ktorá sa českej ekonomike zasadila. Nech už je dôvodom sprísňovania podmienok na získanie hypoték čokoľvek, ponúka sa otázka, ako zvýšiť bonitu čiže schopnosť splniť svoje záväzky. Bonita je totiž jedna z vecí, na ktorú sa banky pri schvaľovaní úveru pozerajú.

Na bonitu má vplyv niekoľko faktorov

Na bonitu ako takú má vplyv niekoľko faktorov. Keďže je to jeden zo základných ukazovateľov, na ktoré banka pri schvaľovaní hypoték dáva, je dôležité sa s nimi zoznámiť. Predovšetkým hovoríme o vzdelaní, odbore, v ktorom sa pracuje, aj o počte detí, životnom minime alebo tiež sa medzi faktory radí aj pohlavie a vek.

Snažte sa navýšiť svoj príjem

Čím vyšší príjem, tým aj logicky väčšia bonita. Banka najlepšie hodnotí príjem z trvalého zamestnania, ideálne je, ak ste zamestnaní na hlavný pracovný pomer, a to s klasickou pracovnou zmluvou na dobu neurčitú a po skončení skúšobnej doby. Menšie šance na úspech majú tí, ktorí pracujú iba na dohodu alebo sú samostatne zárobkovo činnými osobami.

Svoj príjem môžete navýšiť napríklad o príjmy z brigád, alebo ak ste majiteľom nejakej nehnuteľnosti, tak napríklad o príjem z prenájmu.

Eliminujte čo najviac svojich záväzkov

Na čo ďalšie sa banky pozerajú, ak schvaľujú žiadosti o hypotéku? Jednoznačne na mieru vašich záväzkov. Ako ste na tom po stránke dlhov? Máte niektoré? Snažte sa ich eliminovať, a tým zvýšite svoje šance na úspech. Zrušte kreditné karty, rovnako tak kontokorent pri bežnom účte.