Financie

Ako zrušiť poplatok za SIPO?

Bohužiaľ každý mesiac musíme odvádzať poplatky týkajúce sa elektriny, plynu alebo tiež vody. Musíme mnohokrát odvádzať aj také poplatky, ktoré nám môžu štvať či otravovať. Takými poplatky sú potrebné poplatky za SIPO, inými slovami sústredené inkaso platieb obyvateľstva. Pokiaľ hovoríme o SIPO, hovoríme o niekoľko rokov starom produktu, ktorý spočíva v odosielaní peňazí prostredníctvom pošty niekoľkým príjemcom naraz. Na pošte sa buď zaplatí v hotovosti, alebo si pošta strhne z bankového konta prostredníctvom inkasa požadované peniaze. Pošta potom následne rozdistribuuje platby ďalším príjemcom, akopráve dodávatelia energií, tiež telefónne operátori alebo iné. 

Najmä starší ľudia využívajú SIPO, avšak poplatky za neho sú jednou z nevýhod tohto spôsobu hradenia záväzkov. Síce nikdy nezabudneme nič uhradiť, na druhú stranu nevýhody nás doháňa k štúdia sa. 

Ak vás štve konkrétne poplatok za SIPO, vieme, ako ho zrušiť. Síce tento poplatok nie je práve dvakrát veľký, je však zbytočný. 

Ako zrušiť nízky, no zbytočný poplatok za SIPO 

Poplatok možno zrušiť úplne ľahko, a to tak, že na pošte nahlásite, aby vám platobné doklady nechodili poštou, ale elektronicky, keďže práve tento spôsob zasielania dokladov je úplne zadarmo. Je však nutné naozaj prísť na poštu, nemožno to zariadiť cez internet alebo telefonicky. 

Čo si nezabudnúť vziať? 

Ak sa chystáte na poštu zrušiť si poplatky za SIPO, nezabudnite si so sebou vziať posledný doklad SIPO, na ktorom je takzvané spojovacie číslo, ktoré sa s vami spája. Aj občiansky preukaz radšej majte pri sebe. 

V prípade, že si nastavíte posielanie dokladov elektronicky, už vám ďalšie podobné poplatky nehrozí. Ak teda budete riešiť aj platby elektronicky, pri platení na pošte v hotovosti si pošta účtuje poplatky siahajúca cez dvadsať korún.