Financie

Ako ušetriť za dopravu

Náklady za dopravu môžu byť významnou položkou v rámci výdavkov z rozpočtov. Pokiaľ každý deň dochádzate do práce, za štúdiom, zábavou či športom, pravdepodobne sú vami utratené peniaze za dopravu v dlhodobom horizonte veľmi vysoké. V nasledujúcom článku si rozoberieme niekoľko základných tipov, ako na doprave ušetriť.

Hromadná doprava

V drvivej väčšine prípadov platí, že pre každodenné intenzívne cestovanie je finančne najvýhodnejším druhom hromadná doprava. Ceny za lístky do autobusov a vlakov obvykle dosahujú iba zlomku cien v porovnaní s cestovaním vlastným automobilom. Samozrejme je nutné sa vzdať časti komfortu, pretože cestovanie hromadnou dopravou je v mnohých ohľadoch nepraktické. V optike finančných nákladov sa však jedná úplne bez diskusie o najvhodnejšiu voľbu.

Pri využívaní hromadnej dopravy si potom detailne zistite informácie ohľadom všetkých možných jazdných taríf, aby ste mohli cestovať s čo najnižšou cenou. Rôzne zľavy môžu ušetriť aj niekoľko percent z plnej ceny cestovného.

Spolujazda

Pokiaľ za žiadnu cenu nechcete využívať hromadnú dopravu, alebo je vaša každodenná trasa zle pokrytá dochádzkou prostriedkov hromadnej dopravy, môžete skúsiť využiť spoločnú jazdu autom. Najjednoduchším variantom je samozrejme využívať zdieľané vozidlo s kolegom, ktorý do práce dochádza z rovnakého mesta ako vy. Variantov je ale viac av dnešnej dobe dokonca existujú špecializované internetové servery, kde je možné spolujazdu ponúkať či dopytovať.

Úsporné dopravné prostriedky (bicykel, motorka, spotreba auta)

Poslednou variantou, ktorá sa javí pre šetrenie za dopravu ako veľmi vhodná, je využívanie úsporných dopravných prostriedkov. Pokiaľ nie je váš cieľ výrazne vzdialený, môžete použiť na dopravu koleso. V prípade dlhšej vzdialenosti môže byť zase dobrým variantom motocykel, ktorý má obvykle významne nižšiu spotrebu paliva ako autá. Pokiaľ potom chcete za každú cenu využívať automobil, zamerajte sa na model, ktorý ponúka prijateľnú spotrebu.