Financie

Ako efektívne hospodáriť s výplatou? Rozdeľte ju múdro

Zarábate celkom obstojnú výplatu, ale každý mesiac vám niekam zmizne? Pokiaľ nemáte žiadne úspory ani rezervy, mali by ste túto skutočnosť urýchlene napraviť. Naučte sa s zarobenými peniazmi hospodáriť rozumne. Vďaka tomu budete mať vždy zadné dvierka. Nebudete sa musieť báť náhlej výpovede alebo krízy.

Nutné výdavky

Najprv si na papier spíšte všetky výdavky, ktoré máte pravidelne, a sú potrebné pre vaše základné živobytie. Ide prevažne o peniaze na nájom a energie, ďalej o finančné prostriedky na jedlo, hygienické potreby, peniaze na palivo alebo lístky a ďalšie, bez ktorých sa váš život nezaobíde. Takéto výdavky by mali tvoriť maximálne polovicu z vášho príjmu. Ak sú vyššie, skúste zvážiť, či nestojí za to znížiť životnú úroveň. Napríklad sa presťahovať do menšieho bytu a zaobstarať automobil lacnejšie na prevádzku.

Čo so zvyšnou polovicou?

Teraz vám na účte alebo v peňaženke zostáva približne polovica z vašej výplaty. Než s ňou začnete nakladať bezmyšlienkovito, rozdeľte ju opäť na dve kôpky. Jednu z nich rovno investujte. Ak sa pohybujete na akciovom trhu, skúste cenné papiere, ak situáciu nesledujete, výhodnejšie bude sporenie v banke alebo investícia do cenných kovov.

Vďaka tomu si zaistíte, že časť z vašej výplaty zostane v bezpečí do dňa, kým prídu nečakané výdavky. Do týchto rezerv by ste mali siahať len v najnutnejších prípadoch.

So zvyškom nakladajte ľubovoľne

Pokiaľ dodržíte predchádzajúce body, pokryjete nevyhnutné výdavky a ešte sa vám podarí niečo ušetriť. So zvyškom, ktorým je približne jedna štvrtina, môžete zaobchádzať ľubovoľne. Využite ho napríklad na vzdelanie, záujmové aktivity, šport, kozmetiku a ďalšie nadbytočné služby a produkty. Nemalo by byť vaším cieľom za každú cenu túto sumu minúť. Použite len to, čo skutočne budete potrebovať a zvyšok môžete pridať k investíciám. Vďaka tomu budete peniaze používať múdro a nestane sa vám, že by vám nezostalo.