Pôžičky

Ako nespadnúť do dlhovej pasce

O dlhovej pasci ste pravdepodobne už počuli. Najmä tí, ktorí si pravidelne požičiavajú, sa s týmto označením či pojmom mohli stretnúť, pretože na to boli upozornení pri vybavovaní novej pôžičky. Všeobecne sa dá povedať, že pôžičky ako také sú veľmi riskantná záležitosť, ale k nášmu životu to už skrátka patrí. Treba však brať pôžičky iba vo chvíli, keď nie je iná možnosť. Brať si pôžičky kvôli hlúpostiam a dostať sa tak do dlhovej pasce, to je úplne nezmyselné. Pri každej žiadosti o pôžičku myslite na to, že ju musíte splatiť, a to vlastnými financiami. Nepožičiavajte si na splácanie pôžičky, pretože sa týmto spôsobom dostanete do dlhovej pasce, z ktorej sa veľmi zle dostáva von. Mnohí sa z pasce dostanú len tak, že vyhlásia svoj osobný bankrot, čo nie je nič dobré.

Ako sme spomínali, dlhová pasca je strašiakom v skrini všetkých, ktorí si požičiavajú viac, než sú schopní splácať. To je zároveň prvá rada, ako sa do dlhovej pasce nedostať, a síce nikdy si nepožičiavajte viac, než koľko ste schopní splácať. Ak budú vaše splátky vyššie ako vaše príjmy, povedie to logicky k ďalším pôžičkám, ktoré už naozaj nebudete môcť splatiť, a to ani keby ste sa snažili akokoľvek.

Ako sa vyhnúť dlhovej pasci

Spomínaná rada však nie je jediná, ktorú pre vás máme. Vyhnúť sa dlhovej pasci môžete aj inými spôsobmi. Napríklad sa dlhovej pasci vyhnete tak, že sa priznáte včas, že nemáte na splácanie pôžičky. Pokiaľ to ohlásite včas, dôjde k posunutiu termínu splácania. Ostatne túto možnosť máte prakticky v každej zmluve, ktorú uzatvárate s veriteľom.

Vždy komunikujte s bankou

Aby ste sa nedostali do dlhovej pasce, oplatí sa vám vždy s bankou komunikovať. Komunikujte s ňou aj vo chvíli, keď napríklad došlo k oneskoreniu splátky. Banka bude vedieť, že ste k dispozícii a že ste sa len tak nevytratili. Pokiaľ prerušíte komunikáciu, banka to berie ako akúsi výstrahu a dokáže vám pekne zakúriť pod kotlom.