Financie

Aké existujú druhy platobných kariet?

Možno by ste povedali, že už všetci ľudia medzi nami sú majiteľmi platobných kariet, ale ono to tak napodiv nie je. Medzi nami sa nájdu naozaj ľudia, ktorí ešte nemajú platobnú kartu a ktorí tak fungujú rýdzo v hotovosti. Lenže tí si napríklad chcú zariadiť platobnú kartu, ale nevedia, aké druhy platobných kariet vlastne existujú alebo s akými platobnými kartami sa dnes môžeme stretnúť. Prezraďme si preto druhy platobných kariet, ktoré sa líšia hlavne spôsobom zúčtovanie, ale aj spôsobom vykonania alebo podľa použiteľnosti.

Debetné karty

Stretnúť sa môžete s takzvanými debetnými kartami, čo sú karty, ktorými možno buď platiť u obchodníka, alebo z nich môžete vyberať platby z bankomatu. Podmienkou platby u obchodníka alebo výbere z bankomatu však je to, že musí byť na bankovom konte potrebná suma čiže dostatok peňazí. Pokiaľ na bankovom konte nie je dostatok peňazí, nedôjde k platbe alebo k danému príkazu.

Kreditné karty

Potom tiež existujú kreditnej karty. Kreditné karty sú karty, s ktorými môžete platiť tovaru alebo služby aj na úver. Nemusíte mať na danej karte dostatok finančných prostriedkov, môžete ísť takzvane do mínusu. Ak sa rozhodnete vziať si na kreditnú kartu úver, ten sa bude čerpať prostredníctvom revolvingového úverového limitu, ktorý sa automaticky obnoví po splatení sumy, ktorú dlhujete.

Nákupný úverové karty

S akými ďalšími kartami sa môžete stretnúť? Môžete sa stretnúť napríklad s nákupnými úverovými kartami, čo sú potrebné karty, ktoré vydávajú nebankové inštitúcie.

Embosované karty

Ak sa stretnete s embosovanými kartami, stretnete sa s kartami s takzvaným reliéfnym čiže plastickým písmom. S embosovanými kartami môžete nakupovať v rôznych predajniach, ktoré sú však vybavené elektronickým terminálom.

Elektronické karty

Potom tiež existujú elektronickej karty, ktoré je možné používať na menej miestach ako vyššie spomínané embosované karty. Elektronické karty sú dnes najčastejšie používané karty, ktoré sa väčšinou vydávajú zadarmo k bankovému účtu. Určené sú predovšetkým pre výbery z bankomatu alebo tiež pre platby u obchodníkov.