Financie

7 zvykov, ktoré ušetria peniaze do rodinného rozpočtu

Dnešná doba nás všetkých núti myslieť ekonomicky. Zvolajte rodinnú radu a implementujte týchto osem zásad, s ktorými sa vám podarí ušetriť.

Doba praje pripraveným

Neustále rastúce ceny nie sú príjemné nikomu z nás. Stále máme ale možnosti s tým niečo urobiť. Keď sa zamyslíme nad svojím každodenným správaním, nebudeme svoje financie dávať inštitúciám, o ktorých povesti si myslíme svoje. Pripraviť, pozor, ideme na to!

Nakupuje iba jeden

Určite si osobu, ktorá bude na tento mesiac nakupovať potraviny a potreby do domácnosti. Vyhnete sa tak duplicitnému nákupu, ktorý prevetrá vašu peňaženku a zaistí síce plnú chladničku, ale nie už možnosť všetko naraz skonzumovať pred uplynutím spotrebnej lehoty.

Svietime len tam, kde sme

Spoločne sa dohodnite na tom, že budete svietiť iba v tých miestnostiach, kde sa momentálne pohybujete.

Spotrebiče vypínajte

Ďalšie pravidlo je veľmi dôležité a pomôže vám výrazne ušetriť. Všetky spotrebiče, ktoré momentálne nepoužívate, vypnite. Áno, vrátane červeného tlačidla. Počítače, televízia, notebooky, práčka, sušička – to všetko vám má slúžiť. Nie vás oberať o peniaze.

Úspora vody

Najmä obyvatelia rodinných domov sa môžu porozhliadnuť po dotačnom programe Nová zelená úsporám, ktorý podporuje využívanie odpadovej a dažďovej vody. Vy ušetríte a získate tak efektívny spôsob, ako nakladať s vodou.

Je to naozaj potrebné?

Počas roka sa snažte šetriť na predmetoch, ktoré skutočne nepotrebujete. Namiesto ich nákupu radšej vhoďte príslušnú čiastku do špeciálnej pokladničky určenej na dovolenku. Pravidelným šetrením sa vám vždy podarí aspoň na chvíľu odísť z domu a dokonale si oddýchnuť.

Obnoviteľné zdroje energie

Zamyslite sa nad možnosťou používať obnoviteľné zdroje energie vo svojom dome. Možno zistíte, že prvotná investícia sa vám veľmi rýchlo vráti.

Oblečenie?

Snažte sa prať odevy vždy každý večer. Bude vám stačiť najkratší prací program, pretože škvrny nebudú na bielizni ešte zaschnuté. Bielizeň zavesíte a druhý deň ich môžete opäť skladať.

Ktorý z týchto tipov použijete?