Financie

Zisky automobilkám zaistí chytré vozidlá bez vodiča

V segmente inteligentných automobilov a vozidiel na alternatívny pohon je do budúcnosti obrovský potenciál pre ďalší vývoj, na tom sa jednoznačne zhodujú odborníci z odboru automobilového priemyslu. Ekonómovia tu vidí budúce zisky a smer, kam sa bude vývoj uberať. Práve preto sa mnoho automobiliek zameriava práve na výskum a vývoj v tejto oblasti. Príkladom je americký výrobca Tesla Motors.

Prvenstvo si chce pripísať Tesla

Je to práve automobilka Tesla Motors, ktorá je v tomto smere veľa napred. Nedávno uviedla na trh svoj Model X. Na uvedený športovo-úžitkový automobil sa pritom milovníci automobilov veľmi tešili. Zároveň automobilka odštartovala koncepciu, podľa ktorej jej nové vozidlá budú technicky vybavené tak dokonalým technickým zariadením, že keď sa do neho pridá vhodný softvér, umožní vozidlo bez problémov jazdu bez vodiča. Nový trend zdôraznil riaditeľ automobilky Elon Musk. Výrobca Tesla sa totiž veľmi snaží o to, aby si mohla pripísať prvenstvo v samoriadenia vozov. Chce, aby na cestách jazdili tieto vozy hneď, akonáhle to bude možné.

Za nový hardvér je potrebné si priplatiť

Nový hardvér už obsahujú vozy označované ako Model S a Model X. Obsahujú totiž celkom osem kamier, radar a dvanásť senzorov. Kto bude hardvérový balíček chcieť, musí si priplatiť 8000 dolárov, čo v prepočte je zhruba 200 tisíc korún. Ovšem naliatí softvéru, ktorý umožňuje jazdu bez vodiča do systému naostro zatiaľ ešte nie je možné. Systém sa doteraz ešte testuje. Už v roku 2015 sa ale vo vozňoch Tesla objavil systém Autopilot obsahujúci jednu kameru. Aj toto zariadenie už je schopné zabezpečiť niektoré možnosti autonómne jazdy, treba automatické zabrzdenie vozidla. Podľa Muska je cieľom automobilky, aby jej voz bol schopný do konca roku 2017 prejsť vzdialenosť z Los Angeles do New Yorku, bez toho aby vodič musel jediný raz zasiahnuť do jej priebehu. Je úplne jednoznačné, že nové technológie zaistí automobilkám zisky.