Financie

Sporiť sa oplatí, kým ste mladí

Nie je až tak dôležité, u aké finančné spoločnosti či banky sa rozhodnete ukladať a zhodnotiť svoje peniaze, hlavne že sporíte. Ukladať si peniaze sa oplatí iste v každom veku, ale ak ste mladí, zbytočne s tým radšej neotáľajte. Ak nemáte plány na podnikanie, ale chcete si do budúcnosti niečo kúpiť niečo vo vyššej sume, alebo si ponechať zadné vrátka v zlej životnej situácii, ukladať peniaze do finančných produktov, odkiaľ je nemôžete len tak vybrať. Sporiaci účet vo svojej banke s neobmedzeným prístupom k svojim financiám vám väčšiu sumu asi neuspoří. Vždy bude čo nakupovať a s heslom, peniaze budú a my nebudeme, si budete užívať života, kým to ide.

Stavebné sporenie a štátna pomoc

Stavebné sporenie na dobu neurčitú s viazacie dobou 6 rokov znamená, že ak nechcete prísť o štátnu pomoc 2 000 korún ročne, nesmiete po tento čas na svoje peniaze siahnuť. Pri sume 1700 korún mesačne za rok naspoříte 20 400 korún a bez započítania štátnej pomoci a úrokov za 6 rokov naspoříte 122 400 korún. Ak nič nedědíte, nemáte väčší majetok a po škole začnete sporiť, môžete si ešte v mladom veku zaobstarať hypotéku bez dodatočných úverov, kúpiť nové auto alebo vybavenie domácnosti.

Doplnkové dôchodkové sporenie štátna pomoc a možnosť daňového odpočtu

Zaujímavá štátna pomoc a možnosť daňového odpočtu. Ak máte zamestnávateľa, ktorý vám môže prispieť, sám túto sumu využije vo svojom daňovom priznaní ako daňovo uznateľný náklad. Ide o sporenie na dôchodok a veľkou výhodou je začať sporiť už v mladom veku. Mať penzijné sporenie po celú svoju produktívnu dobu života vám pomôže nasporiť väčšiu sumu a v dôchodku budete zabezpečení. Neustále sa hovorí o tom, že dôchodky do budúcna budú minimálne, alebo žiadne.

Životné poistenie a kapitálové životné poistenie

Základ je poistiť sa proti rôznym nepredvídateľným okolnostiam, náhle vzniknutým zdravotným ťažkostiam, úrazu, invalidite, ale aj strate zamestnania a tiež smrti. V prípade smrti sa môžu peniaze hodiť vašim blízkym, obzvlášť v prípade, ak sa staráte o rodinu a ste jedným z živiteľov. K životnému poisteniu je možné dojednať kapitálové životné poistenie, keď časť sumy, ktorú platíte, je určená na sporenie.

Sporte od mladosti

Každý z nás môže mať počas svojho života nepredvídateľné finančné výdavky. Pokiaľ si hneď od začiatku svojho profesionálneho života dokážete nasporiť zaujímavú sumu peňazí, určite sa vám to vo veľkej miere oplatí. So slušnou štátnou podporou aj úroky budete mať zásobu na horšie časy a zaistené pokojné starobe, aj keď sa zdá ešte na míle ďaleko.

Nebankové pôžičky

Patrí k posledným možnostiam, kedy potrebujete vyriešiť rýchlo nečakanú životnú udalosť, ktorá je spojená s platbou, ktorú nečakáte. Nevýhodou je to, že musíte nebankové pôžičku rýchle splatiť, pretože úroky sú vyššie a pôžičky sú krátkodobé, často len na 30dní.