Financie

Na čo si dať pozor pri poistení majetku

Dnes sa oplatí mať poistené doslova všetko. Oplatí sa mať poistené auto, pretože na cestných komunikáciách jazdí jeden blázon za druhým. Oplatí sa taky mať poistenie majetku a nehnuteľností, pretože dnešná doba skrátka nie je bezpečná a ani na matku prírodu sa nemôžeme stopercentne spoľahnúť. Väčšina z nás je svedomitá a zriaďuje si poistenie svojho majetku, nehnuteľnosti či domácnosti. Bohužiaľ sa taky mnohí z nás dopúšťa chýb pri nastavovaní jednotlivých poistiek. Podľa odborníkov svoj majetok buď podhodnocuje, alebo ho naopak nadhodnocujú. Či už sa dopúšťame jednej alebo druhej chyby, môžeme prísť o veľa peňazí, po čom nikto netúži. 

Že máme poistený majetok, domácnosti alebo nehnuteľnosť, to je len dobre. Je však nutné mať poistený majetok, nehnuteľnosti či domácnosť dobre a správne tak, aby sme zbytočne neprodělávali. Poistky nie sú práve lacnou záležitosťou, preto by sme boli hlúpi, keby sme platili viac, než je potrebné. Poďme si povedať, ako poistiť jednotlivé veci tak, aby to pre nás bolo výhodné. 

Poisťujú si svoju nehnuteľnosť? Pripočítajte do poistenia i vybavenie 

Drvivá väčšina z nás si pri poisťovaní nehnuteľnosti neuvedomuje, že k nehnuteľnosti patrí aj vybavenie, ktoré je potrebné poistiť spoločne s nehnuteľnosťou. Keby ste si poistili len nehnuteľnosť ako takú, poisťujeme si len škody spôsobené na stenách, podlahách, stropoch či zárubniach. Ak by ste poistili len vybavenie, teda svoju domácnosti, až potom sa poistka vzťahuje na čokoľvek vo vašej domácnosti – teda na všetko vybavenie. 

Majte teda radšej všetko obsiahnuté v jednej poistke, ktorá bude pre vás výhodnejšie. 

Dobre odhadnite svoj majetok 

Nech už poisťujeme akýkoľvek majetok, je dôležité, aby ste dobre odhadli cenu majetku. Mnohí z nás chcú mať čo najlacnejšie poistku, preto svoj majetok podpojistí a v prípade škody im je vyplatená len minimálna čiastka. Na poistke by sa nemalo šetriť, môžete na to doplatiť. Nezřizujte si však ani zbytočne drahú poistku, na ktoré by ste takzvane „přepláceli“.