Pôžičky

Rozeznejte úžerníka od solídne pôžičky. Ide to ľahko

Chýba vám finančné prostriedky, zvažujete pôžičku, ale neradi by ste naleteli? Je veľmi dobre, že sa o svoju bezpečnosť staráte ešte pred tým, než si požičiate. Splátky u neférového obchodníka by vás totiž mohli priviesť úplne na mizinu, aj keď sa pred tým osoba alebo firma tvárila ako solídny obchodník. Pozrite sa na základné ukazovatele, ktoré vám napovedia, že je niečo v neporiadku.

Buďte ostražití

Už dávno tomu nie je tak, že úžerníkov obchádzajú domy a ponúkajú pochybné produkty. Nebezpeční sú najmä kvôli tomu, že sú ľahko zameniteľní a veľa ľudí ich úmysly zo začiatku neodhalí a naletí. Buďte teda v pozore vždy, keď si idete požičiavať a firmu alebo osobu si poriadne preskúmajte.

Zmluvu podpisujte v pokoji

Aj keď sa vás obchodník snaží presvedčiť o opaku, to, čo je v zmluve je naozaj dôležité. Žiadna ústna dohoda nehrá rolu. Čo je napísané, to je dané a takáto zmluva bude rozhodovať o vašom budúcom vzťahu. Preto nikdy neponáhľajte, nenechajte sa natlačiť do podpisu a pozorne prečítajte každú informáciu, než sa rozhodnete niekomu svoj podpis odovzdať.

Solídny obchodník si overí vašu schopnosť splácať

Ponúka vám niekto pôžičku len tak? Nezaujíma ho, koľko zarobíte, a bez obmedzenia vám požičia akúkoľvek sumu? Už taká prax je značne podozrivá. Úžerníkov sa často nezameriavajú na splátky, ale skôr na majetok, ktorý by úžerou mohli získať. Než si bez rozmýšľania požičiate obrovskú sumu, zvážte, či si vás firma aspoň trochu prezrela a chcela poznať niektoré informácie, aby preskúmala vašu schopnosť splácať.

Skontrolujte, či má licenciu od ČNB

V Českej republike vám môže pôžičku poskytnúť len ten, kto získal licenciu od Českej národnej banky. Ak takúto licenciu firma alebo osoba neponúka k nahliadnutiu, ak o ňu požiadate, s najväčšou pravdepodobnosťou sa jedná o podvodníka a od také ponuky dajte ruky preč, nech je akokoľvek lákavá.